Produkcja medialna

Uczelnia: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Wydział: Wydział Politologii i Dziennikarstwa

Dziedzina nauki: nauki społeczne

Tryb studiów: stacjonarne

Stopień studiów: II stopnia

Język studiów: polski

Studia na kierunku Produkcja medialna kierowane są do osób koncentrujących się na pracy w mediach elektronicznych lub kierunkach pokrewnych (prasa, reklama, marketing, public relations); osób pragnących w przyszłości zajmować się organizacją i kierowaniem projektów z dziedziny nowych mediów interaktywnych, a także do osób pragnących kreowani wirtualny świat gier oraz zajmować się produkcją wydarzeń multimedialnych. Niewątpliwym atutem kierunku Produkcja medialna jest jego praktyczny wymiar, dzięki czemu absolwent zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy zawodowej i odnalezienia się na wymagającym rynku pracy. Zajęcia warsztatowe prowadzone są przez specjalistów w swoich dziedzinach, praktyków z branży medialnej. Część zajęć realizowana jest bezpośrednio w instytucjach, które współpracują przy realizacji programu studiów. Większość zajęć odbywa się w Inkubatorze Medialno-Artystycznym, który posiada profesjonalne zaplecze techniczne. Do dyspozycji studentów są pracownie multimedialne: dziennikarstwa radiowego, telewizyjnego, prasowego i internetowego, pracownie fotograficzne oraz pracownie filmowe i teatralne; m.in. profesjonalne studio telewizyjne i stanowiska do montażu obrazu i dźwięku oraz wykonywania animacji. Wysokiej klasy sprzęt, jakim dysponuje Inkubator Medialno-Artystyczny jest wartością unikatową nie tylko w skali miasta Lublina, ale całego regionu.

W programie studiów znajdują się m.in. przedmioty takie jak: psychologia społeczna, filozofia kultury, historia komunikowani aspołecznego, ekonomika mediów, antropologia mediów, socjologia mediów, media alternatywne, umowy licencyjne, nowe technologie informacyjne w praktyce, społeczeństwo sieci. Dodatkowo w programie studiów przewidziane są przedmioty specjalizacyjne oraz fakultatywne, pozwalające na zdobycie pogłębionej wiedzy i rozwój w danej dziedzinie.

Szczegółowy program studiów znajduje się pod adresem: http://www.umcs.pl/pl/programy-zajec,4725.htm

Wykaz specjalności w ramach kierunku

  1. Produkcja w branży gier – w ramach specjalności student realizuje następujące przedmioty: gra w życiu publicznym, scenariuszowe schematy narracyjne, przestrzeń wirtualna gry, reżyseria gry, dziennikarstwo growe, promocja i dystrybucja gier, warsztat produkcji gier.
  2. Produkcja wydarzenia multimedialnego w ramach specjalności student realizuje następujące przedmioty: finanse i organizacja wydarzenia multimedialnego, prawno-gospodarcze uwarunkowania organizacji wydarzeń multimedialnych, bezpieczeństwo i logistyka wydarzenia multimedialnego, zarządzanie jakością wydarzenia multimedialnego, development wydarzenia multimedialnego, promocja i PR wydarzeń multimedialnych.
  3. Realizacja filmowo-telewizyjna  w ramach specjalności student realizuje następujące przedmioty: kreatywne pisanie, warsztat aktora w filmie, telewizji i reklamie, produkcja reklamy audiowizualnej, scenariusz w filmie, telewizji i reklamie, realizacja utworu multimedialnego, realizacja wydarzenia multimedialnego.

Podział na specjalności będzie dokonywany przed rozpoczęciem II semestru.

Sylwetka absolwenta

Zdobędzie między innymi wiedzę teoretyczną z zakresu podstawowych obszarów nauk społecznych/humanistycznych/ekonomicznych: psychologii, socjologii, antropologii i socjologii mediów, nowych  technologii informacyjnych, analizy utworów multimedialnych, filozofii kultury, historii komunikowania społecznego, myślenia projektowego.

Najistotniejsze dla profilu kształcenia w ramach kierunku są zajęcia praktyczne, pozwalające jego absolwentowi swobodnie poruszać się w świecie kreowania cyfrowej rzeczywistości medialnej, kreowania wydarzeń multimedialnych oraz rzeczywistości gier. Należą do nich między innymi takie umiejętności, jak: kreatywne pisanie; tworzenie aplikacji multimedialnych; kreatywne pisanie,  realizowanie utworów multimedialnych; tworzenie scenariuszy i narracji w grach, kreowanie i  organizacja wydarzeń multimedialnych, opracowywanie materiałów dziennikarskich dla wielu platform itp.

Możliwości zatrudnienia

Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do podjęcia pracy w zawodach związanych z mediami i szeroko rozumianą komunikacją społeczną: w redakcjach mediów tradycyjnych (prasa, radio, telewizja) jak i nowych (Internet), a także w firmach zajmujących się produkcją gier oraz produkcją wydarzeń multimedialnych. Ponadto jego kompetencje pozwolą na pracę w agencjach public relations, reklamie, promocji, w instytucjach publicznych jak również w charakterze doradcy ds. mediów.

Możliwości rozwoju

Dzięki działalności w kołach naukowych studenci mają możliwość realizowania swoich zainteresowań, pracując w Telewizji Akademickiej TV UMCS, współpracując z wieloma instytucjami, które współpracują przy realizacji programu studiów, są to m.in.: Centrum Spotkania Kultur, Centrum Kultury w Lublinie, Warsztaty Kultury w Lublinie, Teatr Stary w Lublinie, Teatr Andersena w Lublinie,  Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie, firma produkująca gry – mocap.pl, TVP3 Lublin. Studenci biorą też udział w warsztatach radiowej „Trójki” czy tygodnika „Polityka”, a także uczestniczą w programie „Młodzież Kontra, czyli… Pod Ostrzałem”. Mogą dodatkowo doskonalić swoje umiejętności w ramach warsztatów filmowych i telewizyjnych organizowanych przez wydział Politologii we współpracy z TV UMCS, a także podczas organizacji festiwali, m.in. festiwalu etiud studentów PWSFTviT  „Łodzią po Wiśle w Lublinie”.

Szczegółowe informacje o kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Politologii, sylwetki absolwentów poszczególnych specjalności, aktualnie realizowane plany i programy studiów, a także harmonogramy zjazdów na studiach niestacjonarnych są zamieszczone na stronie internetowej www.politologia.umcs.pl

 

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5,
20-031 Lublin
tel.: +48 (81) 537 51 00
www.umcs.pl

Biuro Rekrutacji UMCS
plac M. Curie-Skłodowskiej 5 (wejście jak do Księgarni Uniwersyteckiej)
20-031 Lublin
tel.: +48 (81) 537 58 70 (w godz. 9.00-14.00)
rekrutacja@umcs.pl

Zespół ds. Studiów Podyplomowych UMCS
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5 (Rektorat X piętro, p. 1001)
20-031 Lublin
tel.: +48 (81) 537 58 45
studia.podyplomowe@poczta.umcs.lublin.pl

Informacja w języku ukraińskim:
tel.: +48 (81) 537 58 80
rekrutacja.ua@umcs.pl

Informacja w języku rosyjskim:
tel.: +48 (81) 537 58 80
rekrutacja.ru@umcs.pl

Biuro Szkół Doktorskich UMCS
ul. Weteranów 18,
20-038 Lublin
tel. +48 (81) 537 50 60 lub +48 (81) 537 50 59
szkoladoktorska@umcs.pl