FAQ

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Gdzie mieszkać w Lublinie?

Student może zamieszkać w akademiku jednej z lubelskich uczelni lub akademiku prywatnym. 
Dowiedz się więcej

Dobrym pomysłem jest również wynajęcie pokoju w mieszkaniu prywatnym. Najdogodniejsze lokalizacje dla studentów ze względu na bliskość lub dobry dojazd do uczelni to dzielnice: Wieniawa, LSM, Śródmieście, Czuby, Konstantynów, Czechów, Bronowice, Kalinowszczyzna czy Rury.

  • pokój w akademiku lub prywatnym mieszkaniu – 450 zł – 950 zł miesięcznie
  • ulgowy bilet miesięczny na wszystkie linie w lubelskiej komunikacji – ok. 45 zł
  • jednorazowy bilet ulgowy komunikacji miejskiej – 1,60 zł
  • obiad w stołówce – 10 zł -20 zł
  • kawa w kawiarni – 8 zł
  • jednorazowe wejście na basen akademicki – 10 zł
  • bilet do kina – 25 zł

W Lublinie działa szereg restauracji wegetariańskich i wegańskich, bez problemu można znaleźć również dania z produktami bezglutenowymi. Wieczorami warto zajrzeć do jednego z Miejsc Inspiracji. Natomiast pyszny i tani obiad można zjeść w restauracji samoobsługowej takiej jak Pyzata ChataGaleria smaku czy LanczoMania albo w uniwersyteckiej stołówce np. Bazylii UMCS.

Po mieście można przemieszczać się autobusami i trolejbusami, taksówkami lub rowerami miejskimi. Do innych polskich miast dojeżdżają busy i pociągi, a podróż zagranicę można zacząć w Porcie Lotniczym Lublin. Dowiedz się więcej

Akademikami dysponują wszystkie lubelskie uczelnie publiczne oraz jedna prywatna. Poza tym działają akademiki prywatne. Miesięczny koszt zakwaterowania w akademiku uczelnianym to od 300 z do 600 zł, a w prywatnym od 550 zł do 950 zł. Dowiedz się więcej

Jest to pieczęć, która zgodnie z konwencją haską dotyczącą uchylenia wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych potwierdza autentyczność dokumentów wydanych przez urzędy państwowe i organizacje krajów-uczestników konwencji haskiej, jej obecność nie wymaga dalszej procedury uznawania lub legalizacji, jest uznawana przez wszystkie organy administracji publicznej w krajach uczestniczących w konwencji: Ukraina, Białoruś, Rosja i Mołdawia.

Jeżeli dokumenty zostały wydane w kraju, który nie jest uczestnikiem konwencji, dokumenty wymagają legalizacji. Dokumenty dotyczące wykształcenia można opatrzyć apostille w Ministerstwie Edukacji w kraju wydania dokumentu.

Pomoc w znalezieniu pracy, staży i praktyk podczas studiów oferują uczelniane Biura Karier. Poza tym warto śledzić portale pracy, w tym stronę praca.lublin.eu czy stronę Urzędu Pracy.

Student może podjąć pracę w preferowanym wymiarze godzin, według elastycznego grafiku i na podstawie dogodnej umowy. 
Dowiedz się więcej

Lubelskie uczelnie oraz instytucje oferują szereg stypendiów socjalnych i naukowych. Dowiedz się więcej

Lubelscy studenci mogą realizować pasje w kołach naukowych, brać udział w wydarzeniach uczelnianych. W mieście działają dziesiątki lokali z muzyką na żywo, miejsc rozrywki (kina, teatry, filharmonia, kręgielnie, wrotkarnia, lodowisko) oraz sportu i rekreacji (siłownie, baseny, boiska, SPA, stadion lekkoatletyczny). Studenci są mile widziani również w klubach i klubokawiarniach, barach i restauracjach, które chętnie oferują im zniżki.

To imprezy organizowane przez różne uczelnie w ramach Dni Kultury Studenckiej, które odbywają się w maju każdego roku. Festiwal zaczyna się zwariowanym Korowodem Studenckim i trwa przez 3-4 tygodnie. Inne tego typu imprezy to Kozienalia, Kulturalia i Feliniada.