Mieszkanie

Studenci i doktoranci lubelskich uczelni mogą ubiegać się o miejsca w akademikach uniwersyteckich, akademikach prywatnych lub znaleźć zakwaterowanie na własną rękę w prywatnych mieszkaniach.

Wszystkie lubelskie uczelnie publiczne dysponują miejscami w akademikach. Kompleksy budynków usytuowane są w pobliżu kampusów lub wydziałów zlokalizowanych poza centrum miasta i wydziałów zamiejscowych. Zakwaterowanie studenta możliwe jest także w jednym z akademików prywatnych, których lokalizacja również nie jest przypadkowa – gwarantuje szybki transfer na konkretne wydziały różnych uczelni i do ścisłego centrum miasta.

Zarówno w akademikach uczelnianych, jak i prywatnych, do dyspozycji studentów pozostawiono segmenty z pokojami jedno-, dwu- i trzyosobowymi. Domy studenckie przygotowane są na przyjęcie studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ceny za miejsce w lubelskich akademikach uczelni publicznych zaczynają się od 300 zł, a w prywatnych od 550 zł.

Domy studenckie lubelskich uczelni

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
https://www.umcs.pl/pl/domy-studenckie-umcs,2335.htm

Domy studenckie UMCS zlokalizowane są w większości w centrum, na terenie miasteczka akademickiego. W okolicy znajdują się sklepy, lokale usługowe, bary i restauracje. Akademiki dzieli od Rektoratu UMCS zaledwie krótki spacer pieszo.


Politechnika Lubelska
https://pollub.pl/studenci/wsparcie/domy-studenckie

Akademiki PolLub zlokalizowane są na terenie kampusu uczelni. W pobliżu znajdują się sklepy, bary, restauracje. Do centrum miasta można dojechać bezpośrednio komunikacją miejską lub dotrzeć pieszo (ok. 15 minut).


Katolicki Uniwersytet Lubelski
http://www.kul.pl/domy-studenckie-kul,art_6689.html

Domy studenckie KUL zlokalizowane są w okolicy budynków dydaktycznych w centrum miasta i w dzielnicy Konstantynów. Uniwersytet dysponuje również akademikiem przy wydziale zamiejscowym w Stalowej Woli.


Uniwersytet Medyczny w Lublinie
https://www.umlub.pl/studenci-i-doktoranci/domy-studenta/

Domy studenckie UM znajdują się na terenie kampusu głównego uczelni. W pobliżu nie brakuje sklepów i lokali usługowych. Bezpośrednie połączenia autobusowe pozwalają na dotarcie do centrum miasta w 10 min. Obok akademików znajdują się szpitale kliniczne.


Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
https://up.lublin.pl/edukacja/student/akademiki/

Część akademików UP znajduje się na terenie miasteczka akademickiego, gdzie kwietnie życie towarzyskie i kulturalne studentów. Dwa akademiki znajdują się w dzielnicy Felin, miejscu doskonale skomunikowanym z centrum miasta.


Lubelska Akademia WSEI
https://www.wsei.lublin.pl/dom-studenta/

Dom studencki WSEI oddalony jest co prawda od kampusu, ale lokalizacja w śródmieściu gwarantuje doskonały dojazd do centrum Lublina, a także dworca PKS.


Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
https://akademia-pol.edu.pl/zakwaterowanie/

WSSP dysponuje prywatnym akademikiem Student Depot Lublin „DUET” (czytaj poniżej w zakładce „Prywatne domy studenckie”)

Student Depot Lublin
https://studentdepot.pl/pl/akademik-duet-lublin

Prywatne akademiki Student Depot Lublin znajdują się w pobliżu kampusu Uniwersytetu Medycznego. Współpracują właśnie z UM oraz ze zlokalizowaną niedaleko WSSP (prywatny akademik DUET), choć chętnie przyjmują studentów także innych uczelni. Domy studenckie Student Depot wyróżniają się wysokim standardem.


Prywatny akademik „Burżuj”
http://burzujlublin.pl/

Akademik zlokalizowany jest na terenie miasteczka akademickiego, w sąsiedztwie domów studenckich UMCS i UP. To okolica tętniąca życiem, pełna barów i restauracji, świetnie skomunikowana ze wszystkimi kampusami uczelnianymi.


Villa Vida
http://www.akademik24.lublin.pl/

To nowoczesny prywatny akademik usytuowany w cichej, bezpiecznej i doskonale skomunikowanej z centrum miasta dzielnicy domków jednorodzinnych Sławin. Gości studentów, doktorantów i młodych pracujących absolwentów wszystkich lubelskich uczelni.


Dom Studenta TBV
https://bookistry.com/building/tbv-dom-studenta

Znajduje się w pobliżu kampusu Politechniki Lubelskiej, w okolicy pełnej sklepów i lokali gastronomicznych. Z innymi uczelniami akademik połączony jest dogodnymi liniami autobusowymi. Wyróżnia go wysoki standard wykończenia i szereg udogodnień.


Gliniana Chatka
http://gliniana.com.pl/

Gliniana Chatka to prywatne pokoje wynajmowane studentom lubelskich uczelni. Atutem akademika jest doskonała lokalizacja w pobliżu miasteczka akademickiego, a więc budynków UMCS, KUL i UP.


Cube Stay & Study
https://www.facebook.com/CubeStayAndStudy

Obiekt Cube Stay & Study to dom studencki złożony z mieszkań do wynajęcia, a także przestrzeni współdzielonej – siłowni, strefy rozrywki, biblioteki. Zlokalizowany jest w pobliżu UM Lublin, WSSP oraz WSPA. 

Wielu studentów wybiera zakwaterowanie w mieszkaniach prywatnych. Mnogość ofert pozwoli znaleźć miejsce w dogodnej lokalizacji i w dobrej cenie. Średni miesięczny koszt wynajmu pokoju jednoosobowego to 650 zł, a miejsca w pokoju dwuosobowym 450 zł.

Najdogodniejsze lokalizacje dla studentów ze względu na bliskość lub dobry dojazd do uczelni to dzielnice: Wieniawa, LSM, Śródmieście, Czuby, Konstantynów, Czechów, Bronowice, Kalinowszczyzna czy Rury.