Lublin znów Stolicą – Europejską Stolicą Młodzieży 2023!

„Przejmujemy miasto!”, czyli Ceremonia Otwarcia, Majowa Pozytywka, Maraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&charge, Młodzieżowe Urodziny Miasta, Mistrzostwa Świata w koszykówce 3×3 U23, a także nowe przestrzenie młodzieżowe, granty, stypendia, międzynarodowe spotkania, w tym Europejskie Forum Młodzieży, i projekty edukacyjne. To działania Lublina w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, których efektem ma być trwała zmiana w myśleniu o mieście, jako miejscu przyjaznym młodym. Program ESM stworzą też sami zainteresowani, którym Centrum Kultury odda swoje przestrzenie, a w dzielnice Lublina wyjedzie scena na kółkach, czyli Autobus Młodych.

Europejskie Forum Młodzieży przyznało Lublinowi, jako pierwszemu miastu w Polsce, tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w lutym 2021 roku. Spośród wydarzeń już zgłoszonych przez młodych, Miasto wybrało kluczowe propozycje będące osią ESM.
To otwarta lista, do której wciąż można zgłaszać kolejne pomysły poprzez stronę: youth.lublin.eu.

Na zdjeciu uczestnicy Ceremonii Otwarcia ESM

Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach. Inicjatywa starania się o tytuł ESM wyszła od lubelskiej młodzieży reprezentowanej przez Fundację Sempre a Frente. Wtedy usłyszeliśmy od nich, że dzięki środkom europejskim zbudowaliśmy miasto od nowa, stworzyliśmy wspaniałą infrastrukturę, w tym boiska, szkoły, stadiony, drogi, ale że w tych działaniach brakuje młodych ludzi, dla których to wszystko zrobiliśmy. Te słowa stały się dla nas inspiracją, a starania o tytuł ESM potraktowaliśmy, jako okazję do włączenia ich w życie Lublina, rozmowy pokoleń o przestrzeni miasta, środowisku, wypracowaniu form współdecydowania o teraźniejszości i przyszłości. Dziś oddajemy Lublin w ręce młodzieży

– mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kluczowe wydarzenia programu dzielą się na cztery sezony. #SpotkajmySię (sezon I) to przedstawienie idei ESM z Ceremonią Otwarcia i zachętą dla młodych do współtworzenia programu. #LublinToTY (sezon II) poświęcony aktywności osób uczących się i studiujących w Lublinie z Majową Pozytywką i czerwcowym Maratonem Młodzieżowym Miasto jest nasze – cyklem festiwali i wydarzeń, których głównym punktem będzie Noc Kultury. Letni (III sezon) #CzilujwLublinie, jako wakacyjny czas ładowania akumulatorów w towarzystwie artystów i gości z całego świata oraz Młodzieżowymi Urodzinami Miasta, a także #PrzyszłośćToMY (sezon IV), czyli debaty z udziałem młodych, w tym trzydniowe obrady Europejskiego Forum Młodzieży, wydarzenia międzynarodowe: społeczne, sportowe i kulturalne.

W 2023 roku Centrum Kultury w Lublinie stworzy dla młodzieży możliwości organizacyjne i udostępni swoje przestrzenie. Na 5 miesięcy Wirydarz CK, a w trakcie wakacji plac im. Lecha Kaczyńskiego, będą dedykowane działaniom młodzieżowym.

W dzielnice Lublina wyjedzie Autobus Młodych, czyli specjalnie zaaranżowana przestrzeń, której wnętrze zostanie zamienione w scenę muzyczną, a jego dach w scenę teatralną i cyrkową. Jesienią 2023 roku Miasto spełni idee ESM oddając do zagospodarowania młodym nowe miejsce, czyli wyremontowane Piwnice CK. To oni zaprogramują i zaproszą swoich rówieśników do niemal 1000 m2 w pełni wyposażonych: sali widowiskowej, studiów multimedialnych i przestrzeni coworkingowych.

Priorytetem Europejskiej Stolicy Młodzieży, pozwalającym na zapewnienie realnej zmiany w społeczeństwie, są działania miasta skupiające się na aktywizacji inicjatyw młodzieżowych i międzypokoleniowych, edukacji, rozwoju osobistym oraz wsparciu psychologicznym.

Więcej na stronie lublin.eu.