Młodzi odkrywali przyrodniczy potencjał Lublina podczas „Wycieczek Akademickich”

Kiedy za oknem szaro i chłód, warto powspominać pełne jesiennych barw spacery, które jeszcze do niedawna odbywały się po Lublinie. „Wycieczki Akademickie” to projekt realizowany we wrześniu oraz w październiku przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, z myślą o młodych mieszkańcach naszego miasta. W bezpłatnych spacerach ukazujących m. in. uroki lubelskiej przyrody wzięło udział 160 uczniów oraz studentów, również z zagranicy.

Trasy „Wycieczek Akademickich” uwzględniały „zielone obszary miasta” i prowadziły po rzadziej uczęszczanych szlakach oraz miejscach. Program wycieczek dedykowany był młodym ludziom – w spacerach wzięli udział maturzyści (uczniowie szkół ponadpodstawowych) oraz studenci lubelskich uczelni i studenci z Ukrainy. To oferta będąca elementem działań w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Warty podkreślenia jest również fakt, iż część spacerów odbyła się podczas XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który organizowany był w tym roku pod hasłem „Ogrody Nauki”.

Celem Wycieczek było:

  • zintegrowanie polskiej i zagranicznej młodzieży z miastem,
  • zwrócenie uwagi na najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Lublina,
  • promocja „zielonego Lublina”,
  • zatrzymywanie talentów w Lublinie,
  • pogłębienie współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Lublin, a innymi instytucjami i podmiotami.

W ofercie znalazły się trzy trasy: spacer „Natura i kultura Lublina”, a także spacery „Przyrodniczy Lublin”, w dwóch wariantach: po parku akademickim i osiedlu im. Adama Mickiewicza oraz w Dolinie rzeki Bystrzycy. Przewodnikami wycieczek byli: Magdalena Łuczyn oraz Jakub Orłowski czyli „Inspektor Bywak”, którzy w niepowtarzalny sposób potrafią opowiadać o Lublinie i znani są z wielu spacerów organizowanych dotychczas w mieście.

Podsumowanie:

edycja 2022 r.: 27 godzin podczas 9 spacerów, 160 uczestników.

Relacja fotograficzna 1

Relacja fotograficzna 2

Więcej: Wycieczki Akademickie

Projekt realizowany przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. „Wycieczki Akademickie” odnoszą się do działań Lublina, jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Powstały na potrzeby XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który organizowany jest w tym roku pod hasłem „Ogrody Nauki”. Wycieczki nawiązują do projektu spacerów „Lublin z Duszą”, prowadzonego przez Miasto Lublin w latach 2013–2016. Idea „Wycieczek Akademickich” mieści się w założeniach Strategii Lublin 2030, w której jednym z priorytetów jest synergia miasta i uczelni (w tym przyciąganie talentów do Lublina, rozwijanie akademickiego Lublina, wzmacnianie kultury studenckiej, promocja akademickiego Lublina wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród młodzieży).