Wydarzenia specjalne w ramach XVIII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki

W tegorocznej edycji Festiwalu w programie poza stałymi elementami Festiwalu znalazły się wydarzenia specjalne, a w nich m.in. panele dyskusyjne, prezentacje oraz wykłady gościnne osobowości naukowych, literackich, artystycznych, kulturalnych, a także blogerów internetowych.

Ogrody żywności

12 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Dynamiczny rozwój nauki i wzrost świadomości wpłynął na zmiany w trendach związanych ze zdrowym odżywianiem. W obszarze technologii żywności dokonują się innowacje, które szczególnie uwzględniają bezpieczeństwo dla konsumenta oraz ekologiczną dbałości o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt.

Czym zaskakują nas nowe technologie żywności? Konsumpcja owadów – w jaki sposób ten trend wpływa na zdrowie człowieka i środowisko naturalne? Czy należy obawiać się żywności genetycznie modyfikowanej? Żywność bezpieczna – czyli właściwie jaka? Czy żywność funkcjonalna może stanowić skuteczne narzędzie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych? Czym jest odpowiedzialne odżywianie?

Zapraszamy Państwa do Ogrodów Żywności, w których wybitni naukowcy i eksperci związani z projektowaniem nowej żywności i gwarantowaniem jej bezpieczeństwa oraz żywieniowcy opowiedzą o nowoczesnych trendach w technologii żywności i żywieniu człowieka.

W godz. 10.00-18.00 zapraszamy do bezpłatnej konsultacji w Poradni Dietetycznej prowadzonej przez pracowników i doktorantów Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii. Pracownia Dietetyczna zajmuje się profesjonalną opieką nad pacjentami w zakresie m.in. odchudzania i zaburzeń odżywiania, chorób dietozależnych oraz w żywieniu dorosłych i dzieci.

Ogrody podróży

13 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Zafascynowani podróżnicy, blogerzy, vlogerzy, youtuberzy, przewodnicy w Ogrodach Podróży zaprezentują swoje wrażenia i doświadczenia wyniesione z podróży w różne miejsca świata. Przybliżą walory kulinarne krajów egzotycznych, ale także znaczenie lokalnych produktów.

Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie skąd bierze się w człowieku ciekawość poznania innych kultur, chęć nawiązywania relacji z ludźmi z innej części świata, fascynacja kuchnią oraz pasja do ciągłego podróżowania. Porozmawiamy o znaczeniu regionalizmu, o własnej kulturze i o tożsamości, ale także o sposobach na tanie podróżowanie, zamianę hobby w biznes i pomysł na życie.

Zapytamy naszych ekspertów – pracowników hotelarstwa – o wyzwania jakie niesie współczesna turystyka. Dowiemy się jak funkcjonuje ta branża dziś, czy może być pasją, sposobem na życie i biznesem jednocześnie?

Po opowieściach o dalekich podróżach snutych przez gości i materiałach filmowych ruszymy na własne podwórko, aby pograć z uczestnikami i sprawdzić ich wiedzę na temat Lublina.

Ogrody ekologii

14 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Jak powiedział znany amerykański pisarz i myśliciel, Joseph Campbell jeżeli będziemy pojmować siebie samych jako pochodzących z Ziemi, nie zaś wrzuconych tutaj skądinąd, to zrozumiemy, że jesteśmy Ziemią, jesteśmy świadomością Ziemi. Nasze oczy to oczy Ziemi. Nasz głos to głos Ziemi.

Podążając więc za głosem Ziemi proponujemy Państwu uczestnictwo w Ogrodach Ekologii, czyli warsztatach i pokazach dotyczących recyklingu i produkcji opakowań ekologicznych. Recykling to ekologiczna przyszłość bez śmieci, natomiast opakowania ekologiczne umożliwiają ograniczenie eksploatowania zasobów naturalnych.

Miłośnicy ekologicznego podejścia do życia dowiedzą się – czym jest Zero Waste; kolejną modą, czy działaniem na rzecz środowiska, odwrotem od bezmyślnego konsumpcjonizmu, przemyślanym wyborem?

W Ogrodach Ekologii poruszymy tematy odpadów, elektrycznych samochodów, ekoenergetyki, hydrofitowych oczyszczalni ścieków. Wnikliwiej przyjrzymy się problematyce opakowań dla żywności, które powstają z produktów ubocznych, produkcji biopolimerów oraz produkcji opakowań biodegradowalnych.

Pamiętajmy „ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu”. (Eryk Mistewicz)

W godz. 10.00-18.00 zapraszamy do bezpłatnej konsultacji w Pracowni Biokosmetologii, prowadzonej przez pracowników Wydziału Biologii Środowiskowej. Pracownia funkcjonuje w ramach kształcenia na unikatowym kierunku studiów – Biokosmetologia (produkcja kosmetyków w oparciu o naturalne składniki roślinne i mineralne).

Ogrody przyrody

15 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Tajemnice związane ze światem zwierząt, zagadnienia dotyczące ochrony przyrody, utrzymania stabilności procesów ekologicznych i zachowania różnorodności biologicznej w świecie to główne tematy Ogrodów Przyrody.

Proponujemy Państwu podróże naukowe krętymi korytarzami mrowiska, aby tam zdradzić jak zawiłe, a jednocześnie uporządkowane życie, prowadzą te drobne stworzonka. Postawimy tezę, że pszczoła jest najważniejszym owadem na świecie, że istnienie tego gatunku decyduje o istnieniu człowieka.

Policzymy ile gatunków ptaków występuje w Polsce, i które gatunki można spotkać w mieście, a które na łące, polu, czy w lesie. Czy można je rozróżnić po dźwiękach, które z siebie wydają?

Nasi goście z Roztoczańskiego Parku Narodowego i Ogrodu Zoologicznego w Warszawie opowiedzą o koniku polskim, który jest wykorzystywany w czynnej ochronie środowiska, a także o sekretnym świecie dzikich zwierząt mieszkających w zoo.

W godz. 10.00-18.00 zapraszamy do bezpłatnych porad behawiorystycznych i konsultacji w Klinikach Weterynaryjnych a także porad w Klinice Roślin. Porad i konsultacji udzielać będą lekarze weterynarii, pracownicy, doktoranci oraz studenci.

Klinika Roślin propaguje ciekawostki popularnonaukowe z zakresu zdrowia roślin. Prowadzona jest przez pracowników i studentów Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Dostępna w mediach społecznościowych Facebooku, oraz na profilu kierunku Ochrona Roślin i Kontrola Fitosanitarna na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Kliniki Weterynaryjne posiadają doskonale wyposażone gabinety przyjęć, specjalistyczny blok operacyjny, szpital, pracownię USG i RTG z nowoczesnym sprzętem, który pozwala na szybką i precyzyjną diagnostykę. W Klinikach prowadzone są dyżury nocne i oddział ratunkowy.

Źródło: Lubelski Festiwal Nauki.