Poświęcić czas drugiej osobie – podsumowanie „Koleżeńskich korepetycji”

Pilotażowa edycja „Koleżeńskich korepetycji”, odbywająca się w dniach 6-30 kwietnia, przyniosła satysfakcję oraz wartościowe doświadczenia uczestnikom projektu. Okazała się cenną pomocą oferowaną przez studentów tegorocznym maturzystom.

Podczas projektu miało miejsce 53 spotkania, zaplanowane cyklicznie, w których wzięło udział 9 korepetytorów kształcących się na lubelskich uczelniach oraz 16 maturzystów, reprezentujących szkoły z Lublina, ale również z województwa. W celu zapewnienia większej efektywności spotkań, grupy były niewielkie i liczyły maksymalnie 3 osoby. Studenci bezinteresownie udzielali korepetycji z kilku przedmiotów: matematyki i angielskiego – poziom podstawowy, a także biologii i chemii – poziom rozszerzony.

Ze względu na sytuację epidemiczną, bezpłatne zajęcia odbywały się w formule online. Uczniowie przy wsparciu swoich starszych kolegów i koleżanek pracowali nad przykładowymi testami oraz zagadnieniami maturalnymi z poprzednich lat. Spotkania stanowiły również okazję do rozmowy o studiach w Lublinie, perspektywach rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego młodych ludzi.

Projekt „ Koleżeńskie korepetycje” to inicjatywa Urzędu Miasta Lublin. Korepetycje miały formę bezpłatnych spotkań.

Poniżej zamieszczamy kilka opinii uczestników (zachowano oryginalną pisownię):

(…) bardzo dziękuję za wsparcie i umożliwienie spotkań. Dały ogromną satysfakcję oraz zaowocowały wieloma interesującymi przemyśleniami i dyskusjami;) Myślę, że forma spotkań była jak najbardziej sprzyjająca nauce. W łatwy sposób pozwalała się skomunikować. Zdecydowanie bardziej efektywne są spotkania w małych grupach, czy nawet indywidualne, jak w moim przypadku, także pod tym względem nie mam żadnych uwag ani zastrzeżeń w odniesieniu do specyfiki mojego przedmiotu 🙂 Gratuluję pomysłu i wykonania projektu, jestem pod wrażeniem 🙂 (…)

(…) Pomysł „Koleżeńskich korepetycji” w formie online był bardzo dobry. Dzięki takiej formie, udział w wydarzeniu mogły wziąć osoby z całego województwa lubelskiego. Myślę, że maturzyści byli zadowoleni z możliwości powtórzenia materiału. Dowiedzieli się również więcej na temat studiowania i uczelni w Lublinie. Uczniowie chętnie angażowali się w rozwiązywanie zadań i omawianie zagadnień. Dzięki prowadzonym zajęciom, mogłam jako korepetytor podzielić się swoją wiedzą z innymi, mam nadzieję że będzie ona przydatna na egzaminach. (…)

(…) Tak, było to doświadczenie, pewnie cenne. Chciałem się sprawdzić czy umiem przekazać wskazówki, uwagi, jakąś wiedzę, którą pamiętam. Może i w przyszłości coś dzięki czemu łatwiej na tzw. „rynku pracy”. To znaczy tak poświęcać czas drugiej osobie by mieć na swoje potrzeby 🙂 (…)

(…) Inicjatywa projektu bardzo mi się podobała. Jestem dumna z tego, że mogłam przekazać dalej swoją wiedzę, odpowiedzieć na pytania odnośnie studiowania w Lublinie oraz poszczególnych uczelni oraz po prostu pomóc. Mam nadzieję, że zajęcia ze mną wszyscy wspominają miło i zdali maturę z dobrym wynikiem, dzięki któremu spełnią marzenia odnośnie studiów czy dalszych planów. Wiem, że godzin zajęć było mało, bo była to tylko godzina tygodniowo, jednakże sądzę, że mimo to uczniowie trochę się nauczyli i poukładali wiedzę do matury. Mam nadzieję, że projekt odbędzie się w następnym roku,  z chęcią wezmę w nim udział kolejny raz. Mam nadzieję, że pojawi się również projekt skierowany do ósmoklasistów w pomocy z ich egzaminem. (…)