Wartość bezinteresownej pomocy

Zakończyliśmy projekt „Koleżeńskie korepetycje. Podczas małej uroczystości, Zastępca Prezydenta Lublina Mariusz Banach, wręczył uczestnikom dyplomy i podziękowania. Spotkanie odbyło się w ratuszu i stanowiło podsumowanie projektu, inicjatywy kierowanej do maturzystów, którzy przed egzaminami dojrzałości mogli liczyć na wsparcie studentów lubelskich uczelni.

fot. Paweł Bieniek

Podczas oficjalnego zakończenia przedsięwzięcia, Prezydent podkreślił znaczenie bezinteresownej pomocy i chęć dzielenia się wiedzą. Podziękował korepetytorom za wsparcie młodszych Kolegów i Koleżanek, którzy w tym roku przygotowywali się do matury. Zaakcentował również jak ważne dla Miasta jest rozwijanie akademickości i zachęcanie kandydatów na studia do podejmowania dalszej edukacji na lubelskich uczelniach.

W tegorocznej edycji projektu, realizowanego online od 13 kwietnia do 18 maja, wzięło udział ponad 40 uczestników, w tym 11 korepetytorów. Odbyło się ponad 50 spotkań. Bezpłatne korepetycje udzielane były z różnych przedmiotów (matematyki, angielskiego, chemii i biologii), zarówno z podstawowego zakresu matury, jak i rozszerzonego. Dzięki inicjatywie maturzyści nie tylko powtórzyli materiał, ale również dowiedzieli od studentów na temat życia akademickiego w Lublinie. Wartością spotkań była więc nie tylko merytoryczna pomoc przed egzaminem dojrzałości, ale także możliwość bezpośredniej rozmowy i poznania lubelskich uczelni z pierwszej ręki.

W tym roku, w ramach projektu, odbywały się także spotkania dla ukraińskich uczniów ze szkół ponadpodstawowych. W ramach tego modułu „Sąsiedzkie korepetycje” młodzież, która przyjechała do nas w ostatnim czasie zza wschodniej granicy poznawała podstawy języka polskiego. Była to również dobra sposobność, aby porozmawiać o Lublinie.

Opinie uczestników:

(…) podobało mi się bardzo, że mogłam podzielić się moimi (osoby kończącej już studia) doświadczeniami z uczniami liceum, którzy będą dopiero zaczynać swoją przygodę na uczelni. Cieszę się, że mogłam udzielić paru wskazówek, które ja, kilka lat temu, jako „świeżak” na pewno chciałabym dostać. Z pewnością ponownie wzięłabym udział w takim projekcie.(…)

(…) korepetycje przebiegły bez zakłóceń. Tematy zostały zaplanowane na pierwszych korepetycjach i były przeprowadzone według planu. Głównie skupiłam się na tematach, które były najbardziej problematyczne oraz zadaniach maturalnych. Dodatkowo maturzystki dowiedziały się o ciekawych wydarzeniach, w których mogą wziąć udział w Lublinie oraz ogólnie o tym, że warto podejmować się nowych inicjatyw.(…)

(…) Zajęcia przebiegły bardzo sprawnie i energicznie, powtórzyliśmy materiał z ciągu arytmetycznego i geometrycznego oraz z trygonometrii. (…)

(…) Podsumowując moje doświadczenia z projektem ,,Koleżeńskie korepetycje” mogę powiedzieć że nauka z uczniami przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze. Była to dobra szansa do przetestowania swoich możliwości, poznania nowych osób i nauki pracy w grupie.(…)

„Koleżeńskie korepetycje 2022” – w skrócie

  • prawie 50 spotkań
  • 40 uczestników
  • w tym 11 korepetytorów.

Koleżeńskie korepetycje

  • inicjatywa kierowana do maturzystów, którzy przed egzaminami powtarzali najtrudniejsze zagadnienia maturalne oraz mogli dowiedzieć się więcej na temat studiów w Lublinie; pomagali im w tym studenci lubelskich uczelni;
  • bezpłatne korepetycje udzielane były z różnych przedmiotów t. j.: matematyka, język angielski, biologia, chemia;
  • projekt realizowany był w formule spotkań online;
  • uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe grupy (do 3 osób w grupie) pracowali z korepetytorami nad przykładowymi testami maturalnymi z poprzednich lat lub nad zaproponowanymi przez siebie zagadnieniami;
  • projekt był również okazją do rozmowy o ofercie lubelskich uczelni, studenckim życiu w naszym mieście, czy perspektywach rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego. 

„Sąsiedzkie korepetycje”

  • w ramach „Koleżeńskich korepetycji” realizowany był w tym roku również moduł „Sąsiedzkich korepetycji” dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Ukrainy;
  • na zajęciach uczniowie poznawali podstawowe zwroty i słowa w języku polskim, a także mieli możliwość dowiedzieć się o Lublinie, ofercie miasta dla młodzieży, a także o ofercie uczelni;
  • spotkania odbywały się online, w języku ukraińskim, bądź rosyjskim;
  • korepetytorami byli studenci lubelskich uczelni.

„Koleżeńskie korepetycje – 2022” w formule online były organizowane po raz drugi. Realizacja projektu odbywała się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży”.

Więcej informacji o projekcie, w tym wypowiedź Prezydenta Krzysztofa Żuka, na stronie lublin.eu.

A także w podsumowaniu pierwszej edycji.