Lublin przez „zieloną” lupę – propozycja dla studentów

Na początku jesieni odkryjemy mniej znane oblicze miasta. Podczas organizowanych przez Urząd Miasta Lublin „Wycieczek Akademickich” będzie można spojrzeć na Lublin z perspektywy natury. Zachęcamy do udziału zorganizowane grupy studentów!

Wycieczki Akademickie” to bezpłatne spacery po Lublinie i prowadzone w języku polskim lub angielskim. Organizator zapewnia również tłumaczenie na język migowy. Trasy uwzględniają zielone obszary miasta i prowadzą po rzadziej uczęszczanych szlakach oraz miejscach, ciekawych pod względem przyrodniczym.

Program dedykowany jest młodym ludziom. Zapraszamy lubelskich studentów, również zagranicznych – wycieczki będą odbywać się w języku polskim jak i angielskim. Prosimy o zgłoszenia od zorganizowanych grup. W celu ustalenia konkretnego terminu, prosimy o bezpośredni kontakt: e-mail: barbara.kostecka@lublin.eu; tel.: 81 466 2515.

Celem Wycieczek jest:

  • zintegrowanie polskiej i zagranicznej młodzieży z miastem,
  • zwrócenie uwagi na najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Lublina,
  • promocja „zielonego Lublina”,
  • zatrzymywanie talentów w Lublinie,
  • pogłębienie współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Lublin, a innymi podmiotami.

W ofercie znajdują się trzy trasy: spacer „Natura i kultura Lublina”, a także spacery „Przyrodniczy Lublin”, w dwóch wariantach: po parku akademickim i osiedlu im. Adama Mickiewicza oraz w Dolinie rzeki Bystrzycy. W roli przewodników wystąpią Magdalena Łuczyn oraz Jakub Orłowski czyli „Inspektor Bywak”, którzy w niepowtarzalny sposób potrafią opowiadać o Lublinie i znani są z wielu spacerów organizowanych dotychczas w mieście.

fot. Marcin Pietrusza
fot. Marcin Pietrusza

Spacer „Natura i kultura Lublina” (3 godziny)

Uczestnicy spaceru prowadzonego przez Magdalenę Łuczyn (pilotkę wycieczek w miejskim programie „Przewodnicy Inspiracji”, autorkę projektu „Spacery sąsiedzkie: Bronowice”), odkryją mniej klasyczne oblicze miasta, poznają Lublin z innej, niecodziennej perspektywy. W programie wycieczek przewidziano ulotne doznania, zapachy, piękne widoki, odkrywanie nietuzinkowych miejsc, zapomnianych zaułków. Przewodniczka poprowadzi grupy znanymi jej skrótami i zakamarkami. Uczestnicy zobaczą jak współgra w mieście natura i kultura, jak przenika się to, co jest wytworem człowieka i to, co należy do przyrody.

Wycieczka rozpocznie się pod Galerią Labirynt, uczestnicy przejdą następnie do Ogrodu Saskiego, przez plac Litewski, w kierunku Starego Miasta. Każdy spacer będzie miał wymiar edukacyjny. Uczestnicy dowiedzą się co to są parklety, ogrody deszczowe i pomniki przyrody, zajmą miejsca w „zielonej sali wykładowej” na Starym Mieście. Odkryją skarby kultury przestrzeni, zwrócą uwagę na inspiracje przyrodą w architekturze i sztuce Lublina.

Spacery „Przyrodniczy Lublin” (3 godziny)

Spacery prowadzone po Lublinie przez Jakuba Orłowskiego, Inspektora Bywaka, to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalną warstwę miasta i są jego mieszkańcami. Krzewy i drzewa, ptaki i ssaki, ludzie i zwierzęta żyją na jednej przestrzeni, mniej lub bardziej ze sobą oddziałując. To także okazja, aby zastanowić się, dlaczego te, a nie inne zwierzęta zamieszkują nasze miasto. Przewodnikiem spacerów przyrodniczych będzie Jakub Orłowski – z wykształcenia inżynier leśnictwa, a z zamiłowania edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, fotograf przyrody i krajobrazów. Przeprowadził setki godzin zajęć terenowych w całej Polsce, uczestnik obozów ornitologicznych, monitoringów, autor kilku wystaw fotografii przyrodniczej. Prowadzi internetowy profil „Inspektor Bywak”.

  • wariant I – trasa „Park Akademicki i osiedle im. Adama Mickiewicza”

Wycieczka poprowadzi przez Park Akademicki (start pod Chatką Żaka), gdzie uczestnicy przejmując rolę badaczy-przyrodników, zapoznają się z rosnącymi tam gatunkami drzew oraz z ptakami, które zamieszkują ten i inne parki Lublina. Następnie, spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, biorący udział w spacerze zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić.

  • wariant II – trasa „Dolina rzeki Bystrzycy”

Spacer rozpocznie się na parkingu przy Zalewie Zemborzyckim (aleja Kazimierza Bryńskiego). Będzie to doskonała okazja na odkrycie bardziej „dzikiej” części naszego miasta. Grupa przejdzie nad Bystrzycę, a potem kładką w mniej znany, zielony Lublin. Uczestnicy zastanowią się jak rzeka zmienia najbliższe otoczenie, zobaczą ślady żerowania bobrów i przy odrobinie szczęścia przemykającego gdzieś zimorodka. Spacer zakończy się obserwacją ptaków (mewy, rybitwy, perkozy) na Zalewie Zemborzyckim.

Projekt realizowany jest przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. „Wycieczki Akademickie” odnoszą się do działań Lublina, jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Powstały na potrzeby XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który organizowany był w tym roku pod hasłem „Ogrody Nauki”. Wycieczki nawiązują do projektu spacerów „Lublin z Duszą”, prowadzonego przez Miasto Lublin w latach 2013–2016. Idea „Wycieczek Akademickich” mieści się w założeniach Strategii Lublin 2030, w której jednym z priorytetów jest synergia miasta i uczelni (w tym przyciąganie talentów do Lublina, rozwijanie akademickiego Lublina, wzmacnianie kultury studenckiej, promocja akademickiego Lublina wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród młodzieży).

Kontakt:

Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Przedsiębiorczości

e-mail: barbara.kostecka@lublin.eu; tel.: 81 466 2515