Filozofia

Uczelnia: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Wydział: Wydział Filozofii i Socjologii

Dziedzina nauki: nauki humanistyczne

Tryb studiów: stacjonarne

Stopień studiów: II stopnia

Język studiów: polski

Studia filozoficzne drugiego stopnia zapewniają pogłębioną wiedzę w zakresie filozofii kultury, filozofii społecznej, filozofii sztuki, retoryki, kosmologii filozoficznej, teorii języka i komunikacji, współczesnych koncepcji świadomości, współczesnych teorii działania, aksjologii, filozofii Wschodu, kultury ponowoczesnej, współczesnej myśli religijnej i ateistycznej. Ponad 30 % punktów ECTS stanowią przedmioty do wyboru (prowadzone także w językach obcych), dzięki czemu program studiów można dostosować do indywidualnych zainteresowań. Indywidualizację programu kształcenia ma zapewnić system proseminariów i zajęć fakultatywnych, które umożliwiają studentom kształcenie zgodne z ich zainteresowaniami. Zaletą proseminariów jest to, że mogą być prowadzone w bardzo małych grupach. Student wybiera 6 przedmiotów z dołączonej do planu listy 15. proseminariów. Wymiar godzin z nowożytnego języka obcego i translatorium tekstów filozoficznych ma sprostać potrzebie komunikacji we współczesnym świecie. Naszym studentom oferujemy semestralne i roczne wyjazdy w ramach programu stypendialnego LLP-Erasmus na uniwersytety w Austrii, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwie, Słowacji, Turcji i Wielkiej Brytanii oraz możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (program MOST). Studia filozoficzne drugiego stopnia trwają dwa lata, kończą się obroną pracy magisterskiej i nadaniem tytułu zawodowego magistra. Przeznaczone są zarówno dla absolwentów studiów filozoficznych pierwszego stopnia, jak i dla absolwentów innych studiów pierwszego stopnia. Studenci objęci są Europejskim Systemem Transferu Punktów (ECTS).

W programie studiów znajdują się m.in. przedmioty takie jak: Filozofia sztuki, Filozofia społeczna, Filozofia nauk humanistycznych, Kosmologia filozoficzna, Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej, Retoryka, Teorie języka i komunikacji, Współczesne teorie działania.

Szczegółowy program studiów znajduje się pod adresem: http://www.umcs.pl/pl/filozofia,804.htm

Po ukończeniu studiów:

  • Absolwent posiada określone sprawności intelektualne: pogłębioną umiejętność formułowania, analizy i twórczego rozwiązywania problemów, planowania i organizacji pracy, współpracy w zespole, prowadzenia dyskusji, logicznego rozumowania. Wykazuje się niezależnością myślenia, potrafi formułować i uzasadniać własne stanowisko. Jest komunikatywny, otwarty na nowe idee a zarazem krytyczny. Studia filozoficzne służą poszerzeniu horyzontów intelektualnych i budowaniu racjonalnego obrazu świata. Ułatwiają odnalezienie się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy i przygotowują do pełnienia rozmaitych ról społecznych.
  • Specyfika i nowatorski charakter programu studiów polega na ukierunkowaniu programu na filozoficzne problemy współczesności, maksymalnym umożliwieniu studentom dokonywania wyborów w ramach programu kształcenia, a także przygotowaniu od pierwszego roku studiów absolwentów do pełnienia rozmaitych ról społecznych bez popadania w wąską specjalizację, co umożliwi absolwentowi odnalezienie się na współczesnym rynku pracy. Celem studiów nie jest wykształcenie specjalisty, ale wykształcenie światłego obywatela o szerokich horyzontach umysłowych, który docenia doniosłość i piękno idei uczenia się przez całe życie. Zdobyte w trakcie studiów umiejętności i kompetencje społeczne przygotowują studentów do samodzielnego poszukiwania informacji i współpracy z innymi.

Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę m.in. w: branży publicznych relacji i kontaktów z otoczeniem (Public Relations), pracownik w działach personalnych i zarządzania kadrami (Human Resources), pracownik w instytucjach społecznych, specjalista do spraw kultury firmy, rzecznik, opiniodawca etyczny dla firm, mediator i negocjator, pracownik w wydziałach strategii i koordynacji rozwoju lub promocji miasta, nauczyciel filozofii i etyki (pod warunkiem uzyskania uprawnień nauczycielskich). Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia w zakresie filozofii lub innej dyscypliny z obszaru nauk humanistycznych

Szczegółowe informacje o kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS, sylwetki absolwentów poszczególnych specjalności, aktualnie realizowane plany i programy studiów, a także harmonogramy zjazdów na studiach niestacjonarnych są zamieszczone na stronie internetowej: http://www.umcs.pl/pl/dla-kandydatow-wfis,2622.htm

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5,
20-031 Lublin
tel.: +48 (81) 537 51 00
www.umcs.pl

Biuro Rekrutacji UMCS
plac M. Curie-Skłodowskiej 5 (wejście jak do Księgarni Uniwersyteckiej)
20-031 Lublin
tel.: +48 (81) 537 58 70 (w godz. 9.00-14.00)
rekrutacja@umcs.pl

Zespół ds. Studiów Podyplomowych UMCS
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5 (Rektorat X piętro, p. 1001)
20-031 Lublin
tel.: +48 (81) 537 58 45
studia.podyplomowe@poczta.umcs.lublin.pl

Informacja w języku ukraińskim:
tel.: +48 (81) 537 58 80
rekrutacja.ua@umcs.pl

Informacja w języku rosyjskim:
tel.: +48 (81) 537 58 80
rekrutacja.ru@umcs.pl

Biuro Szkół Doktorskich UMCS
ul. Weteranów 18,
20-038 Lublin
tel. +48 (81) 537 50 60 lub +48 (81) 537 50 59
szkoladoktorska@umcs.pl