Wycieczki Akademickie – Przyrodniczy Lublin

Na początku jesieni odkryjemy mniej znane do tej pory oblicze Lublina. Podczas organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki „Wycieczek Akademickich – Przyrodniczy Lublin” spojrzymy na miasto z perspektywy natury.

„Wycieczki Akademickie – Przyrodniczy Lublin” to bezpłatne spacery po Lublinie, organizowane dla grup (do 25 osób) i prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Organizator zapewnia również tłumaczenie na język migowy. Trasy uwzględniają „zielone” obszary miasta i poprowadzą po rzadziej uczęszczanych szlakach oraz miejscach.

Projekt dedykowany jest młodym ludziom – w spacerach organizowanych w październiku mogą wziąć udział studenci lubelskich uczelni.

Spacery „Przyrodniczy Lublin” (2/3 godziny)

Spacery prowadzone po Lublinie przez Jakuba Orłowskiego, Inspektora Bywaka, to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalną warstwę miasta i są jego mieszkańcami. Krzewy i drzewa, ptaki i ssaki, ludzie i zwierzęta żyją na jednej przestrzeni, mniej lub bardziej ze sobą oddziałując. To także okazja, aby zastanowić się, dlaczego te, a nie inne zwierzęta zamieszkują nasze miasto. Przewodnikiem spacerów przyrodniczych będzie Jakub Orłowski – z wykształcenia inżynier leśnictwa, a z zamiłowania edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, fotograf przyrody i krajobrazów. Przeprowadził setki godzin zajęć terenowych w całej Polsce, uczestnik obozów ornitologicznych, monitoringów, autor kilku wystaw fotografii przyrodniczej. Prowadzi internetowy profil „Inspektor Bywak”.

  • wariant I

Trasa „Park Akademicki i osiedle im. Adama Mickiewicza”

Wycieczka poprowadzi przez Park Akademicki (start pod Chatką Żaka), gdzie uczestnicy przejmując rolę badaczy-przyrodników, zapoznają się z rosnącymi tam gatunkami drzew oraz z ptakami, które zamieszkują ten i inne parki Lublina. Następnie, spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, biorący udział w spacerze zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić.

  • wariant II

Trasa „Dolina rzeki Bystrzycy”

Spacer rozpocznie się na parkingu przy Zalewie Zemborzyckim (aleja Kazimierza Bryńskiego). Będzie to doskonała okazja na odkrycie bardziej „dzikiej” części naszego miasta. Grupa przejdzie nad Bystrzycę, a potem kładką w mniej znany, zielony Lublin. Uczestnicy zastanowią się jak rzeka zmienia najbliższe otoczenie, zobaczą ślady żerowania bobrów i przy odrobinie szczęścia przemykającego gdzieś zimorodka. Spacer zakończy się obserwacją ptaków (mewy, rybitwy, perkozy) na Zalewie Zemborzyckim.

Kontakt:

Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Przedsiębiorczości

tel.: 81 466 2515

Projekt realizowany jest przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. „Wycieczki Akademickie” odnoszą się do działań Lublina, jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Powstały na potrzeby XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który organizowany jest w tym roku pod hasłem „Ogrody Nauki”. Wycieczki nawiązują do projektu spacerów „Lublin z Duszą”, prowadzonego przez Miasto Lublin w latach 2013–2016. Idea „Wycieczek Akademickich” mieści się w założeniach Strategii Lublin 2030, w której jednym z priorytetów jest synergia miasta i uczelni (w tym: przyciąganie talentów do Lublina, rozwijanie akademickiego Lublina, wzmacnianie kultury studenckiej, promocja akademickiego Lublina wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród młodzieży).

Informacje

Data

paź 11 2022
Zakończone!

Czas

10:00 - 13:00

Koszt

Darmowy

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Galeria Labirynt
Lublin, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5
Urząd Miasta Lublin

Organizator

Urząd Miasta Lublin

Strona WWW

https://student.lublin.eu
REJESTRACJA