Urząd Miasta Lublin we współpracy ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz przedstawicielami biznesu, w tym przede wszystkim firmą Intrograf-Lublin S.A. – pomysłodawcą projektu, przystąpili do stworzenia koncepcji zazielenienia Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin.
Inicjatywa aktualnie jest we wstępnej fazie projektowej, polegającej na inwentaryzacji i analizie możliwych do podjęcia działań w ramach wprowadzenia zieleni urządzonej w ww. obszarze. Zgodnie z założeniami, w projekcie pod uwagę brane będą w szczególności tereny miejskie, przylegające do istniejących ciągów komunikacyjnych. Założeniem projektu jest stworzenie koncepcji zieleni urządzonej, zarówno na potrzeby zlokalizowanych ww. obszarze przedsiębiorstw, jak i przylegających do Strefy obszarów zabudowy mieszkaniowej. Po stworzeniu koncepcji nasadzeń, zgodnie z deklaracją pomysłodawców projektu, jej realizacja zostanie sfinansowana ze środków firm, które zadeklarowały swoje uczestnictwo w przedsięwzięciu. Utworzenie wstępnej koncepcji nasadzeń przewidziane jest na wrzesień-październik 2022 r., zaś jej realizacja ma zostać zakończona do czerwca 2023 r.
Projekt ma na celu nie tylko poprawę jakości życia mieszkańców tej części miasta oraz pracowników firm zlokalizowanych w SSE Podstrefa Lublin, ale również ukazanie możliwych obszarów współpracy na linii miasto-biznes-uczelnie.
Jednym z etapów projektu jest inwentaryzacja, która pozwoli na identyfikację obszarów problemowych terenu objętego projektem oraz oczekiwań, jakie stawiają przed autorami koncepcji użytkownicy Strefy – zarówno pracownicy firm tam zlokalizowanych, jak i mieszkańcy obszarów okalających Strefę.
10 czerwca 2022 na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyła się prezentacja wyników inwentaryzacji urbanistyczno-przyrodniczej obszaru Podstrefy Lublin na Felinie wykonanych przez studentów I roku gospodarki przestrzennej podczas ćwiczeń terenowych.
Spotkanie rozpoczął prof. dr hab. Wojciech Zgłobicki – Prodziekan ds. Studenckich WNoZiGP UMCS, który powitał zgromadzonych gości. Następnie dr Dagmara Kociuba z Katedry Gospodarki Przestrzennej omówiła tematykę i zakres prowadzonych prac inwentaryzacyjnych. Założenia i etapy realizacji projektu zazieleniania Podstrefy nakreśliła jedna z koordynatorek – Katarzyna Bujan z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UML.
Następnie studenci podzieleni na sześć zespołów prezentowali wyniki swoich prac terenowych i kameralnych omawiając szczegółowo obszar opracowania, zmiany w stosunku do mapy zasadniczej oraz charakterystyczne formy zagospodarowania terenu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zieleni. Po prezentacji odbyła się dyskusja, w której odniesiono się do potencjałów i barier rozwoju Podstrefy Lublin w kontekście kształtowania terenów zielonych, dostępności komunikacyjnej i ograniczeń wywołanych stosunkami własnościowymi. Po spotkaniu odbyło się zebranie zespołu projektowego i omówienie harmonogramu dalszych działań.
W spotkaniu, oprócz licznie przybyłych studentów UMCS, uczestniczyli również wykładowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – Pani dr inż. Kamila Rojek oraz Pan mgr Marek Solski oraz studenci tych uczelni – kierunków Gospodarka przestrzenna, Geodezja i kartografia, Architektura krajobrazu, Ogrodnictwo i Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne.
Bezpośredni nadzór nad projektem, prowadzonym wspólnie z uczelniami oraz biznesem, z ramienia Urzędu Miasta Lublin sprawuje Wydział Strategii i Przedsiębiorczości, Referat wspierania akademickości: Wiktoria Herun, tel. 81 466 25 11, email: wiktoria.herun@lublin.eu oraz Katarzyna Bujan, tel. 81 466 25 15, e-mail: katarzyna.bujan@lublin.eu.