W tym roku Miasto Lublin aktywnie włączyło się w organizację Lubelskiego Festiwalu Nauki przygotowując bogatą ofertę imprez dla mieszkańców, opracowaną przez poszczególne wydziały oraz szkoły. Zachęcamy do udziału we wszystkich propozycjach zaplanowanych w dniach 18-24 września. W miejskiej części wydarzenia będzie to około 40 projektów.
Lubelski Festiwal Nauki jest bezprecedensowym wydarzeniem kulturalno-naukowym w Polsce. Kierowany jest do szerokiej publiczności. Prezentowane projekty dotyczą zagadnień, które nie mogą być realizowane w szkole ze względu na potrzebę zaawansowanych demonstracji, a poruszane tematy związane są z najciekawszymi osiągnięciami nauki.
Lubelski Festiwal Nauki to największe cykliczne wydarzenie promujące naukę na Lubelszczyźnie. Współorganizowane jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych – Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Hasło tegorocznej, siedemnastej już edycji LFN nawiązuje do międzynarodowego wymiaru nauki i brzmi: „Nauka bez granic. Enjoy science!”
Inicjatywy przygotowane przez Miasto skierowane są zarówno do starszych, jak i młodszych odbiorców. Zapraszamy do udziału w warsztatach do projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”, w Rozmowach o wolontariacie Europejskiej Stolicy, czy podjęcia się intelektualnych wyzwań w turnieju szachowym. Do tej ostatniej propozycji będzie można się przygotować podczas specjalnych ćwiczeń. Przewidzieliśmy również wiele wykładów, prezentacji i spotkań – zachęca Wiktoria Herun z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości, koordynatorka miejskiego programu.
W tym roku ciekawą ofertę zaprezentują również szkoły. Wśród 16 zgłoszonych projektów są spotkania realizowane zarówno w formule stacjonarnej, online, czy hybrydowej. Szczególnie zachęcamy do rejestracji na: szkolne laboratorium kosmetyczne, zajęcia z programowania robotów oraz warsztaty wypieku i dekorowania babeczek.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie UMCS, w informacji podsumowującej wczorajszą konferencję prasową – aktualności.
Ramowy program Festiwalu:
- Sobota 18.09.2021 – Uroczysta inauguracja w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
- Niedziela 19.09.2021 – Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur, na którym będą miedzy innymi: występy teatralne, taneczne oraz występy chórów akademickich. Podczas Pikniku zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guinnessa na największy w kraju SLIME – projekt koordynuje Uniwersytet Dziecięcy UMCS. Tego dnia będziemy mieli również okazję zobaczyć Widowisko multimedialne pt. „Symfonia Nauki” w formie pokazu fontann na Placu Litewskim.
- Głównym punktem tegorocznego LFN jest popularyzacja projektów propagujących naukę oraz badania naukowe. Projekty będą realizowane w dniach 20-24 września 2021 roku.
Wydarzenia artystyczno-kulturalne i popularnonaukowe przewidziane w tych dniach to między innymi spotkania ze światowej sławy naukowcami (prof. Robert Huber, prof. Charles H. Bennett), Aleja Lubelskiej Nauki – wystawa multimedialna prezentująca sylwetki dwudziestu pięciu najznakomitszych lubelskich uczonych miasta Lublin.
Innym wydarzeniem przewidzianym w dniach 22-24 września jest Międzynarodowe sympozjum dla studentów i młodych naukowców oraz konkursy upowszechniające naukę dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzieży uczącej się oraz osób dorosłych.
Uroczyste zakończenie odbędzie się 24 września 2021 roku w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, którego zwieńczeniem będzie koncert zespołu Włodek Pawlik Trio.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Opis wybranych projektów
Przedsiębiorcze dzieciaki (zajęcia stacjonarne)
Celem warsztatu jest prezentacja fragmentu projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Jest to innowacyjny projekt, skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat z terenu Lublina. Jego celem jest kształtowanie u dzieci postaw przedsiębiorczych rozumianych tu przede wszystkim jako pewien „zestaw” kompetencji miękkich, takich jak: kreatywność, wiara w siebie, współpraca w grupie, radzenie sobie ze stresem, planowanie itp. Istotnym elementem działań jest bezpośrednia możliwość kontaktu z dzieci z lubelskimi firmami oraz osobami z branży kreatywnej. Uczniowie mają bowiem okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda organizacja pracy dużej firmy czy wytwarzanie produktu.
Rozmowy o wolontariacie Europejskiej Stolicy Młodzieży (spotkanie stacjonarne)
Młodzi ludzie to przyszłość Lublina. Będziemy jako Miasto Lublin w 2023 r. Europejską Stolicą Młodzieży (ESM). Z tej okazji zapraszamy młode osoby na specjalne spotkanie poświęcone przygotowaniom do obchodów. Będzie można porozmawiać o: idei ESM, wyzwaniach, jakie stoją przed wolontariuszami, możliwościach zaangażowania się w przygotowania już w 2022 r., pomysłach na realizację wydarzeń, dobrych praktykach i programach Warsztatów Kultury, w tym wolontariatu mediowego oraz oczekiwaniach względem wolontariatu. W spotkaniu wezmą udział starsi stażem wolontariusze oraz goście specjalni, jednocześnie prowadzący spotkanie: Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury oraz Agnieszka Parol –Górna z Wydziału Kultury UM Lublin.
Turniej szachowy (spotkanie stacjonarne)
Propozycja dla każdego kto pasjonuje się szachami, zna podstawowe zasady gry, radzi sobie ze stresem i chciałby spróbować swoich sił w turnieju, w którym udział wezmą przedstawiciele różnych państw, zamieszkujący nasze miasto. Osoby, które chciałaby grę w szachy poćwiczyć lub nawet się jej nauczyć, aby móc wziąć udział w turnieju, zapraszamy przez cały tydzień poprzedzający wydarzenie na warsztaty. Spotkania prowadzone będą równocześnie w języku polskim i angielskim.
Szkolne laboratorium kosmetyczne – (zajęcia hybrydowe)
Podczas zajęć organizatorzy połączą teorię z praktyką. Uczestnicy dowiedzą się jak i z czego można zrobić krem do twarzy, a także jak można samodzielnie zrobić musującą kulę do kąpieli albo maść, która leczy z kataru. Warsztaty pozwolą również zapoznać się z zasadami BHP dotyczącymi poruszania się po pracowni chemicznej. Na koniec uczestnicy zabiorą ze sobą do domu to, co sami „wyprodukowali”.Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie.
Programowanie robotów (zajęcia stacjonarne)
Podczas zajęć będzie miała miejsce prezentacja praktycznego zastosowania programowania. Współorganizatorami projektu są: Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz Zespół Szkół Energetycznych im. prof. K. Drewnowskiego w Lublinie.
Wypiek i dekorowanie babeczek (zajęcia hybrydowe)
Celem projektu jest zaprezentowanie etapów sporządzania ciasta biszkoptowego, półcukierniczego oraz narzędzi i urządzeń za pomocą których powstają wyroby cukiernicze i piekarskie, a także efektowne dekoracje.
Współorganizatorami wydarzenia są: Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, cukiernia „Staropolska” Tomasz Machoń w Lublinie i ,,Społem” Lubelska Spółdzielnia Spożywców w Lublinie.