Uprzejmie informujemy, że Regulamin przyznawania pomocy materialnej w formie stypendium naukowego dla wybitnie uzdolnionych studentów oraz doktorantów zamieszkujących na terenie Miasta Lublin został zaktualizowany. Nowa treść Regulaminu została uchwalona na IV sesji Rady Miasta Lublin IX kadencji w dniu 5 września 2024 r. Nowa treść Regulaminu dostępna jest na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubelskiego oraz do pobrania poniżej.
Z uwagi na wprowadzone zmiany, zgodnie z Zarządzeniem nr 51/10/2024 Prezydenta Miasta Lublin, nabór wniosków o stypendium na rok akademicki 2024/2025 został przesunięty i odbędzie się w terminie od 1 do 30 listopada 2024 r.
Miejski program stypendialny dla studentów i doktorantów
Celem programu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych osób, których działalność naukowa i badawcza przyczynia się do rozwoju miasta Lublin – zarówno jego gospodarki, jak i nauki. Wsparcie dla uzdolnionych osób ma charakter długofalowy i przyznawane jest w formie stypendium naukowego na dany rok akademicki od 1 października do 30 czerwca danego roku. Efektem Programu jest stworzenie warunków do dalszego rozwoju talentów, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do podniesienia jakości życia mieszkańców i zwiększenia konkurencyjności Lublina na arenie krajowej i międzynarodowej.
Dla kogo?
Program skierowany jest do wybitnie uzdolnionych:
- studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (I, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich) oraz
- doktorantów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Warunkiem koniecznym jest miejsce zamieszkania na terenie Lublina oraz prowadzona działalność naukowa i pozanaukowa, której efekty mogą być wdrożone lub wykorzystane w praktyce przez Miasto Lublin, lokalne przedsiębiorstwa lub środowisko akademickie.
Kryteria aplikacji:
- Studenci – Kandydat:
- jest studentem i w terminie określonym przez uczelnię zaliczył co najmniej drugi rok studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, bądź jest studentem studiów II stopnia, w systemie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych,
- średnia jego ocen z poprzedniego roku akademickiego ze wszystkich zaliczeń i egzaminów jest nie niższa niż 4,50,
- w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku (od 01.10.2022 r. do 30.09.2024 r.) prowadził działalność mogącą przyczynić się do rozwoju Lublina i działalność naukową, która może wnieść wkład w rozwój nauki, jeśli efekty tej działalności zostały lub mogą być wdrożone lub wykorzystane w praktyce przez Miasto Lublin, środowisko naukowe oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność na lokalnym rynku, wpływając na rozwój gospodarczy Lublina,
- nie przebywa na urlopie dziekańskim, z wyjątkiem urlopów naukowych i zawodowych.
- Doktoranci – Kandydat:
- jest doktorantem i w terminie określonym przez uczelnię zaliczył co najmniej drugi rok studiów doktoranckich w systemie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych,
- w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku (od 01.10.2022 r. do 30.09.2024 r.) prowadził działalność mogącą przyczynić się do rozwoju Lublina i działalność naukową, która może wnieść wkład w rozwój nauki, jeśli efekty tej działalności zostały lub mogą być wdrożone lub wykorzystane w praktyce przez Miasto Lublin, środowisko naukowe oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność na lokalnym rynku, wpływając na rozwój gospodarczy Lublina,
- w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku (od 01.10.2022 r. do 30.09.2024 r.) opublikował publikacje naukowe, za które łącznie przysługiwało nie mniej niż 150 punktów według wykazu Ministra Nauki, obowiązującymi w roku wydania publikacji,
- nie przebywa na urlopie dziekańskim, z wyjątkiem urlopów naukowych i zawodowych.
Wysokość stypendium:
- 15 000 zł dla studentów na okres od października do czerwca danego roku akademickiego,
- 19 000 zł dla doktorantów na okres od października do czerwca danego roku akademickiego,
Stypendium można otrzymać tylko raz w czasie danego stopnia studiów (I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) oraz raz w czasie studiów doktoranckich. Łącznie w ramach jednej edycji Programu przyznanych zostać może maksymalnie 7 stypendiów dla studentów oraz 5 dla doktorantów.
Terminy:
Wnioski można składać od 1 do 30 listopada 2024 r. w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin (ul. Spokojna 2, p. 278 – Sekretariat).
Jak aplikować?
We wskazanym terminie należy złożyć wypełniony formularz aplikacyjny wraz z dokumentacją potwierdzającą osiągnięcia naukowe oraz działalność pozanaukową, mogące przyczynić się do rozwoju Lublina w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin (ul. Spokojna 2, p. 278 – Sekretariat).
Zachęcamy wszystkich utalentowanych studentów i doktorantów do składania aplikacji!
Pliki do pobrania:
Wzór wniosku do Miejskiego programu stypendialnego dla studentów i doktorantów
Wzór Karty oceny formalnej i merytorycznej wniosku
Wzór Listy rankingowej kandydatów
Klauzula informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych
Najczęściej zadawane pytania
Czy publikacje naukowe są brane pod uwagę przy ocenie merytorycznej wniosków?
Publikacje naukowe od roku akademickiego 2024/2025 nie są brane pod uwagę przy ocenie merytorycznej wniosków.
Jednym z kryteriów ubiegania się o stypendium przez doktoranta jest jednak wykazanie, że „doktorant w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku opublikował publikacje naukowe, za które łącznie przysługiwało nie mniej niż 150 punktów zgodnie z wykazami Ministra Nauki, obowiązującymi w roku wydania publikacji”.
Kryterium to weryfikowane jest na podstawie oświadczenia pracownika uczelni, zawartego na drugiej stronie wniosku aplikacyjnego. Publikacje wraz dokumentem potwierdzającym liczbę przyznanych punktów według wykazu Ministra Nauki, należy dołączyć do wniosku tylko w sytuacji, gdy pracownik uczelni z różnych względów nie ma możliwości wypełnienia tego punktu potwierdzenia spełnienia kryteriów dot. przebiegu studiów.
Kto jest upoważnionym pracownikiem uczelni?
Potwierdzenie spełnienia kryteriów dot. przebiegu studiów winno zostać podpisane przez upoważnionego pracownika uczelni.
Upoważnionym pracownikiem uczelni jest zazwyczaj osoba pełniąca funkcję administracyjną lub akademicką, która posiada formalne uprawnienia do potwierdzania danych dotyczących przebiegu studiów i osiągnięć naukowych oraz punktów uzyskanych zgodnie z wykazem Ministra Nauki. Najczęściej jest to osoba z dziekanatu, biura ds. nauki, biura karier lub innej jednostki uczelni odpowiedzialnej za kwestie związane z dokumentacją naukową i administracyjną. Szczegółowe informacje dotyczące tego, kto może pełnić taką funkcję, zazwyczaj określone są wewnętrznymi regulacjami uczelni / wydziału.
Kto powinien sporządzić zaświadczenie potwierdzające działalność?
Zaświadczenie potwierdzające działalność naukową lub pozanaukową powinno być sporządzone przez osoby koordynujące dane projekty: badawcze, dydaktyczne lub inne formy działalności, w których uczestniczył student/doktorant bądź przez organizatorów wydarzeń, w tym konferencji, podczas których miała miejsce osobista prezentacja prac autorstwa lub współautorstwa studenta/doktoranta. Mogą to być kierownicy projektów, opiekunowie naukowi, promotorzy lub osoby bezpośrednio nadzorujące pracę studenta/doktoranta.
Te osoby najlepiej znają zakres i charakter działalności, w której brał udział student/doktorant, co pozwala im rzetelnie potwierdzić jego osiągnięcia oraz wkład w realizowane projekty.
Czy wniosek można złożyć elektronicznie?
Wniosek można złożyć wyłącznie w formie papierowej. Elektroniczne składanie wniosków nie jest możliwe, dlatego konieczne jest złożenie dokumentów w wersji fizycznej, zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie naboru – można to zrobić osobiście lub wysłać pocztą (w tym przypadku należy pamiętać o nieprzekraczalnym terminie naboru). Należy również upewnić się, że wszystkie wymagane dokumenty i zaświadczenia zostały dołączone do wniosku oraz wszystkie podpisy na wniosku zostały złożone, aby był on kompletny i mógł zostać rozpatrzony.
Osoba do kontaktu w sprawie pytań związanych z Programem:
Urząd Miasta Lublin
Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów
ul. Spokojna 2, 20-074 Lublin
Katarzyna Bujan
tel.: 81 466 25 15
e-mail: katarzyna.bujan@lublin.eu