Miasto Lublin we współpracy z lubelskimi uczelniami postanowiło otworzyć swoje mury i zaprosić tegorocznych kandydatów na studia na wyjątkowe, bo pierwsze w swoim rodzaju wspólne drzwi otwarte lubelskich uczelni. Wydarzenie odbędzie się 21 marca 2023 r. w godzinach 10:00-14:00 na placu Litewskim w Lublinie pn. Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży.
To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej.
W ramach wydarzenia Urząd Miasta Lublin oraz lubelskie uczelnie – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademia Nauk Stosowanych oraz Lubelska Akademia WSEI zaprezentują własny program atrakcji, który ukaże potencjał akademicki miasta oraz poszczególnych uczelni. Wydarzenie to będzie świetną okazją do zapoznania uczniów z praktycznym wymiarem studiów i możliwościami wszechstronnego rozwoju studentów na poszczególnych uczelniach. Będzie to również wspaniała okazja do zapoznania się z możliwościami rozwoju, jakie daje Lublin – Europejska Stolica Młodzieży.
Podczas eventu zostanie przybliżona oferta edukacyjna lubelskiego środowiska akademickiego, gdzie pracownicy poszczególnych uczelni przybliżą kandydatom na studia przebieg procesu rekrutacyjnego i wymagania stawiane przed maturzystami w nadchodzącej rekrutacji na studia. Uczniowie wszystkich klas szkół średnich będą mogli spotkać się ze studentami zaangażowanymi w działalność wielu kół naukowych oraz organizacji studenckich, w tym międzynarodowych, działających na terenie Lublina.
W ramach wydarzenia uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w atrakcjach towarzyszących, mających na celu zapoznanie ich z potencjałem turystycznym, kulturalnym i ekonomicznym miasta, takich jak wycieczki z przewodnikiem po Lublinie czy przejazd z przewodnikiem do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Atrakcje towarzyszące
Wycieczki akademickie
Wszystkich zainteresowanych poznaniem Lublina z nieco innej strony – kulturalnej, przyrodniczej i akademickiej – zapraszamy na jedną z trzech propozycji wycieczek organizowanych w ramach wydarzenia!
„Spacer przyrodniczy”
Spacer przygotowany przez Jakuba Orłowskiego, Inspektora Bywaka, to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalną warstwę miasta i są jego mieszkańcami. To także okazja, aby zastanowić się, dlaczego te, a nie inne zwierzęta zamieszkują nasze miasto. Wycieczka poprowadzi przez Park Akademicki, następnie spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, uczestnicy zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić. Przewodnikiem spaceru przyrodniczego będzie Jakub Orłowski – z wykształcenia inżynier leśnictwa, a z zamiłowania edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, fotograf przyrody i krajobrazów. Przeprowadził setki godzin zajęć terenowych w całej Polsce, uczestnik obozów ornitologicznych, monitoringów, autor kilku wystaw fotografii przyrodniczej. Prowadzi internetowy profil „Inspektor Bywak”.
„Sześć tysięcy kroków po Lublinie”
Sześć tysięcy kroków to zalecana dzienna dawka chodzenia. Zapraszamy na spacer, który zapewni dawkę ruchu i wiedzy o Lublinie. Od Bramy Krakowskiej po miasteczko akademickie spacerowicze poznają historię miasta, najważniejsze wydarzenia z nim związane, oraz mnóstwo zakamarków, ciekawostek i dykteryjek związanych z Lublinem. Lublin jest miastem zielonym, akademickim oraz kompaktowym – w centrum wszędzie można dotrzeć pieszo w piętnaście minut. Wszystkie te stwierdzenia poddamy próbie w trakcie spaceru. Uczestnicy wycieczki prowadzonej przez Magdalenę Łuczyn (pilotkę wycieczek w miejskim programie „Przewodnicy Inspiracji”, autorkę projektu „Spacery sąsiedzkie: Bronowice”), odkryją mniej klasyczne oblicze miasta, poznają Lublin z innej, niecodziennej perspektywy.
„Lublin, jego skarby i atrakcje”
Spacer „Lublin, jego skarby i atrakcje” jest propozycją Fundacji Działań Edukacyjnych KReAdukacja skierowaną do studentów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. To spotkanie z ciekawymi ludźmi oraz okazja do odkrywania miejsc, które tworzą kreatywny klimat naszego miasta w aspekcie kulturalnym, społecznym oraz akademickim. Wycieczka, z udziałem specjalnie zaangażowanego do projektu przewodnika – Volodymyra Dyshlevuka, wyróżnionego mianem Przewodnika Inspiracji, stanowić ma dla młodych ludzi inspirację w planowaniu wolnego czasu, a także przy podejmowaniu różnych aktywności, również tych związanych z ich działalnością pozaszkolną i pozauczelnianą. Podczas oprowadzania po mieście istotny akcent kładziony będzie również na wielokulturowość i umiędzynarodowienie Lublina – tak w kontekście historycznym, jak i współczesnym, na bogatą ofertę kulturalną miasta i jego potencjał gospodarczy i akademicki.
Udział w wycieczkach jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji.
Zapisy na wycieczki zostały zakończone.
Wycieczki Gutkiem i Ziutkiem
Zachęcamy do odbycia niezapomnianych wycieczek po Lublinie z przewodnikiem, z nietypowej perspektywy – z pokładu autobusu Gutek i trolejbusu Ziutek – zabytkowych pojazdów. Trasy przejazdów zostały pomyślane tak, aby podkreślić akademicki charakter Lublina. To również okazja, aby zobaczyć inne ciekawe pod względem turystycznym, kulturalnym i społecznym obszary miasta. Trasy powstały dzięki współpracy Urzędu Miasta Lublin z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Lublin Sp. z o.o.
Udział w wycieczkach jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez Formularz Zgłoszeniowy.
Przejazd „Poznaj Gospodarczy Lublin”
Zapraszamy na specjalny przejazd autobusowy skierowany do kandydatów na studia oraz wpisujący się w cykl „Poznaj Gospodarczy Lublin”. Jego celem jest zaprezentowanie potencjału gospodarczego naszego miasta. Historię lubelskich przedsiębiorstw oraz profil firm prowadzących działalność gospodarczą na trasie przejazdów przybliży uczestnikom pracownik Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. Trasa prowadzić będzie przez: ul. Mełgiewską, ul. Metalurgiczną, obwodnicę miasta, Al. Witosa, następnie przez ul. Moritza, ul. Vetterów, ul. Braci Krausse, ul. Plewińskiego, ul. Grygowej, ul. Droga Meczęnników Majdanka, ul. Krańcową, ul. Wrotkowska, ul. Krochmalną, ul. Lubelskiego Lipca ’80, ul. Zamojską, ul. Lubartowską, Al. Tysiąclecia. Przejazdy zakończą się na przystanku Tarasy Zamkowe 03 (CH VIVO! Lublin). Organizatorem przejazdów jest Miasto Lublin w partnerstwie z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Lublin – Sp. z o.o.
Zapisy na przejazd zostały zakończone.
Uczelnie, których ofertę poznasz na wydarzeniu:
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych – Akademia Nauk Stosowanych
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie Akademia Nauk Stosowanych zaprezentuje ofertę edukacyjną studiów licencjackich (dietetyka, kosmetologia, pielęgniarstwo, praca socjalna, psychologia, ratownictwo medyczne, socjologia, techniki dentystyczne i zarządzanie), studiów magisterskich (kosmetologia, pielęgniarstwo i zarządzanie) oraz studiów jednolitych magisterskich (psychologia i fizjoterapia).
W programie m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy, pokazy wizażu, porady w zakresie pielęgnacji skóry i analizy kolorystycznej, poradnictwo dietetyczne, prezentacja prac techniczno-dentystycznych oraz specjalistycznego sprzętu medycznego.
Więcej o uczelni na stronie: ANSiM.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Co przyciąga młodych ludzi na KUL? Marka jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich uniwersytetów, bogata oferta ponad 50 kierunków studiów w języku polskim i angielskim, ale także gwarancja wszechstronnego rozwoju i niezwykła atmosfera, jakiej nie znajdziesz na żadnej innej uczelni.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Doskonała okazja już 21 marca. Na stoiskach KUL na Placu Litewskim w Lublinie będziecie mogli spotkać nie tylko pracowników uniwersytetu, ale także Ambasadorów KUL – naszych studentów, którzy chętnie odpowiedzą Wam o specyfice każdego z kierunków, wymaganiach rekrutacyjnych czy o działalności licznych organizacji studenckich. Będzie też można dowiedzieć się jak wygląda dzień studenta i jak można spędzać czas na uczelni w przerwie między zajęciami. Dokąd można wyjechać w ramach programu Erasmus+, aby zrealizować część programu swoich studiów? Studentów jakich narodowości można spotkać na KUL? Odpowiemy także na pytanie czy uniwersytet katolicki jest tylko dla katolików i opowiemy o szerokiej działalności Duszpasterstwa Akademickiego. Pracownicy Biura Karier KUL podpowiedzą jakie są najbardziej perspektywiczne kierunki studiów, jak rozpoznać
własne uzdolnienia i czy kierować się podczas wyboru przyszłego zawodu. Przygotowaliśmy także ciekawe pokazy, warsztaty i doświadczenia oraz wiosenne niespodzianki – upominki.
Spotkaj się z nami i dowiedz się dlaczego KUL jest cool!
Więcej o uczelni na stronie: KUL.
Lubelska Akademia WSEI
Nie wiesz jaki kierunek studiów wybrać? Już w najbliższy wtorek 21 marca na Placu Litewskim w Lublinie będziesz mógł zapoznać się z ofertą wielu uczelni, w tym Lubelskiej Akademii WSEI.
Lubelska Akademia WSEI to największa niepubliczna uczelnia we wschodniej Polsce. Mury Uczelni od 2000 roku opuściło ponad 47 tysięcy absolwentów studiów licencjackich i magisterskich oraz słuchaczy studiów podyplomowych, którzy są obecni w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym.
Lubelska Akademia WSEI prowadzi studia w języku polskim na 25 kierunkach, gdzie studenci mają do wyboru łącznie 49 atrakcyjnych specjalności oraz 5 kierunków w języku angielskim. W Akademii studiuje ponad 1450 cudzoziemców z 24 krajów świata. Dodatkowo Uczelnia ma w swojej ofercie 80 kierunków studiów podyplomowych, w tym 3 kierunki MBA dla kadry menadżerskiej. A już w marcu 2023 r. swoją działalność rozpoczęła Szkoła Doktorska. Uczelnia będzie prowadziła studia doktoranckie w 2. dyscyplinach naukowych, w których Lubelska Akademia WSEI ma prawo nadawania stopnia doktora: w dyscyplinie „Informatyka techniczna i telekomunikacja” oraz “Ekonomia i Finanse”.
Oprócz szerokiej oferty studiów Akademia WSEI zaoferuje również wiele atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś interesującego.
Będą to:
- Simflex – diagnoza sprawności fizycznej i reflexu,
- Wirtualna rzeczywistość – wykorzystanie wirtualnych Gogli w grach symulacyjnych,
- Spotkanie z zawodowym graczem e-sportu, „Czy granie w gry komputerowe to przyjemność, czy zawód przyszłości?,
- „Czego oko nie widzi – to zobaczy kamera termowizyjna” – pokaz przy użyciu kamery termowizyjnej,
- „Na ratunek – RKO dla wszystkich” – kurs pierwszej pomocy,
- „Pomiar i ocena podstawowych parametrów życiowych i glikemii jako element profilaktyki zdrowia”,
- „Wykrywacz kłamstwa? Prawdy i mity na temat badań wariograficznych”. Wariograf.
Więcej o uczelni na stronie: WSEI.
Politechnika Lubelska
W programie przygotowanym przez Politechnikę Lubelską znajdzie się wiele atrakcji. Oprócz tego, że uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać uczelnię w pigułce – dowiedzieć się dlaczego warto studiować na Politechnice Lubelskiej i co można robić poza zajęciami.
Jedną z propozycji jest niecodzienna strefa „I LOVE MARKETING”. Czy rozpoznasz znane światowe marki po znaku czy kolorze? Czy pamiętasz bohaterów ulubionych reklam? A może znasz hasła reklamowe kupowanych przez siebie produktów? Dlaczego niektóre produkty są Ci znajome, choć ich nigdy nie używałaś/używałeś? Ile lat ma marka? Z tymi pytaniami, będzie można się zmierzyć rozwiązując zagadki i quizy, przygotowane przez marketingowców.
Zachęcamy również do udziału w Warsztatach z długopisów 3. Uczestnicy poznają ręczny druk 3D, dowiedzą się jakie są materiały wykorzystywane w druku 3D, będą mieli również okazję stworzyć własny niepowtarzalny projekt.
Rysunek odręczny w architekturze to inna propozycja warsztatów, których celem jest zaznajomienie z technikami warsztatowymi i zasadami rysunku odręcznego. Uczestnicy poznają zasady teoretyczne perspektywy jednozbiegowej i dwuzbiegowej oraz światłocienia stosowane w rysunku odręcznym. Prezentowana będzie technika w ołówku.
Podczas całego wydarzenia będzie można podziwiać wystawę “Budownictwo drewniane na Lubelszczyźnie, czyli makiety w skali 1:20 oraz 1:50, przedstawiające typologię i przykłady historycznego budownictwa drewnianego na Lubelszczyźnie.
Ciekawie zapowiada się także prezentacja turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Zaprezentowany będzie demonstrator małej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu o zmiennej powierzchni roboczej. Turbina została wykonana techniką druku 3D i wyposażona jest w silnik bezszczotkowy umożliwiający regulację prędkości obrotowej wirnika.
Inną propozycją jest prezentacja technologii drukowania 3D. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z działaniem drukarki 3D podczas pracy (drukarki typu FDM wykorzystującej termoplastyczny filament).
Więcej o uczelni na stronie: Pollub.
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
21 marca br. na placu Litewskim w Lublinie w godzinach 10.00-14.00 odbędzie się wydarzenie „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”. Tego dnia spotkaj się z nami w plenerze i przekonaj, jak bogatą ofertę posiada największa w tej części Polski uczelnia! To doskonała okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania wartościowych relacji, a także uzyskania szeregu przydatnych informacji o nowoczesnej edukacji.
Pod namiotami UMCS porozmawiasz z pracownikami Biura Promocji, Biura Rekrutacji oraz Biura Rozwoju Kompetencji (zarówno tych miękkich, jak i twardych), którzy odpowiedzą na wszelkie pytania, dotyczące poszczególnych kierunków oraz procesu rekrutacji. Znajdzie się tutaj odpowiednia przestrzeń do rozmowy z doradcą zawodowym oraz specjalistą zajmującym planowaniem i realizowaniem ścieżki edukacji i kariery. Wszechstronna wiedza i doświadczenie naszego eksperta z pewnością będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Ponadto, studenci z różnych kierunków opowiedzą co ciekawego kryją mury ich Wydziałów. Będą oni reprezentować też liczne koła naukowe i organizacje studenckie. Przedstawią specjalnie przygotowane zagadnienia, konkursy czy pokazy.
Dodatkowo w tzw. Strefie Chilloutu przygotowaliśmy specjalne miejsce odpoczynku. To właśnie tam Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka zaprosi odwiedzających do studia telewizyjnego. Każdy będzie mógł sprawdzić się przed kamerą i poczuć, jak „gwiazda srebrnego ekranu”.
Ponadto, wśród puf i leżaków znajdzie się przestrzeń do gier – planszowych, strategicznych czy łamigłówek. Członkowie kół naukowych zaproszą do udziału w konkursach, natomiast artyści do obejrzenia etiudy teatralnej bądź wysłuchania muzyków.
Tuż obok Akademicki Związek Sportowy poprowadzi zmagania sportowe. Sprawdzisz siłę swoich mięśni oraz wytrzymałość fizyczną. Na specjalnie przygotowanym trenażerze przetestujesz formę na nadchodzące wiosnę i lato.
A to wszystko to tylko część z bogatej oferty przygotowanych przez UMCS na ten dzień atrakcji. Przyjdź i spędź z nami ten pierwszy Dzień Wiosny – gwarantujemy garść przydatnych informacji, masę atrakcji i wiele pamiątek oraz konkursowych nagród. Czekamy zarówno na tegorocznych, jak i przyszłych kandydatów na studia! Do zobaczenia!
Więcej o uczelni na stronie: UMCS.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty – Studiuj w Lublinie Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, będziecie mieli okazję poznać przedstawicieli Samorządu Studentów oraz porozmawiać z aktualnymi studentami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i odpowiedzią o studiowaniu ze swojej perspektywy. Dowiecie się o życiu na kampusie, kołach naukowych, organizacjach studenckich i różnych aktywnościach, które są dostępne poza zajęciami. To idealna okazja dla przyszłych studentów, którzy chcą poznać UM Lublin z bliska i zdecydować, czy to jest właśnie dla nich.
Nie może również zabraknąć Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego UM w Lublinie, które pokaże, jak dokładnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. To bardzo ważna umiejętność dla każdego, kto chce studiować medycynę, ponieważ zwiększa szanse na uratowanie życia pacjenta w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Uczestnicy Dnia Otwartego będą mieli możliwość przećwiczenia tej procedury pod czujnym okiem specjalistów.
Studenckie Koło Symulacji Medycznej przedstawi, jak działa nowoczesne Centrum Symulacji na UM Lublin i pokaże, jak wyglądają zajęcia na wybranych fantomach. Studenci będą mieli okazję doświadczyć realistycznych sytuacji klinicznych i nauczyć się, jak reagować w przypadku różnych chorób i urazów. Wszystko to odbywa się przy użyciu najnowocześniejszych technologii i urządzeń medycznych, co pozwala na jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistych warunków klinicznych.
Gabinet Dietetyczny z kolei zaprezentuje, jak ważna jest prawidłowa dieta dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Będzie możliwość wykonania pomiaru składu ciała przy pomocy analizatora oraz skonsultowania się z dietetykiem, który zaproponuje indywidualny plan żywieniowy dostosowany do potrzeb i wymagań organizmu. W Gabinetach Kosmetologicznym pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z pielęgnacją skóry, zdrowym odżywianiem i wpływem diety na stan zdrowia ogólnego.
Nie przegapcie szansy, aby odwiedzić nasze stoisko i poznać studentów i wykładowców UMLub.
Dołączcie do nas już 21 marca i przekonajcie się sami!
Więcej o uczelni na stronie: UMLub.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przygotował wiele atrakcji. Pokażemy m.in. na jakich przyrządach laboratoryjnych pracowano na początku założenia Uczelni, a jakie są wykorzystywane w pracowniach obecnie. Przygotujemy odczynniki, porównamy wyniki reakcji i pokażemy jak wyglądają źle przygotowane preparaty. Zaprezentujemy mnóstwo ciekawostek weterynaryjnych, szkielety zwierząt, a także preparaty najczęściej występujących pasożytów izolowanych od zwierząt. Uczniowie, którzy odwiedzą nasze stoisko będą mogli zaobserwować wzrost drobnoustrojów na pożywkach, pokażemy przyrządy do szycia, skin pady, młoteczki, plezimetry oraz stetoskopy. Dla odważnych przewidziany konkurs z nagrodami, pytania będzie zadawał królik!
Miłośników przyrody zapraszamy do zapoznania się z japońskim sposobem uprawy roślin, wspólnie przygotujemy kokedamy, czyli wiszący ogród, dodatkową atrakcją będzie ogród w miniaturze inspirowany chińską tradycją tworzenia miniaturowych „bonseki”, pierwszy dzień wiosny przywitamy kwietnym pozdrowieniem i udowodnimy, że warto poznawać otaczający nas świat roślin.
Stawiamy na zdrową żywność! Zaproponujemy wyroby spożywcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, kolorowe makarony, ciastka wielozbożowe, torty, muffinki, jabłka, soki naturalne mętne NFC, produkty liofilizowane oraz wędliny. Poza możliwością degustacji niektórych z nich, będzie można porozmawiać ze studentami, którzy opowiedzą o kierunkach studiów, przybliżą działalność kół naukowych, a także zaprezentują np. zestaw do elektroforezy, izolacji DNA lub roślinne kultury in vitro.
Będziemy otwarci na Wasze pytania i z miłą chęcią opowiemy o naszej Uczelni. Nie ma pytania dotyczącego studiów, które pozostawimy bez odpowiedzi.
Więcej o uczelni na stronie: UP Lublin.
Do zobaczenia niebawem!
Śledźcie nas na stronie wydarzenia!