Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk zaprasza na otwarte wykłady popularnonaukowe, które poprowadzi prof. Gabriele Berg, reprezentująca Politechnikę w Graz (Austria). Wszyscy zainteresowani tematyką mikrobiologii i biotechnologii środowiskowej będą mieli szansę wziąć udział w otwartych wykładach, podczas których Profesor Gabriele Berg omówi zagadnienia związane z mikrobiomami, w tym przybliży definicję mikrobiomu, omówi stare koncepcje i nowe wyzwania z nim związane, a także postara się przybliżyć mikrobiom gleb i roślin w kontekście przyszłości biokontroli i zdrowia ekosystemów. Otwarte wykłady będą wspaniałą okazją do bezpośredniej dyskusji z zaproszonym Gościem.
Tematy i terminy otwartych wykładów dla mieszkańców Lublina, prowadzonych w języku angielskim:
- „Definitions of the microbiome – old concepts and new challenges” Spotkanie odbędzie się 22 czerwca br. o godz. 10.00 w Auli Instytutu Agrofizyki przy ul. Doświadczalnej 4;
- „Microbiome in one health conception”. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca br. o godz. 10.00 w Auli Instytutu Agrofizyki przy ul. Doświadczalnej 4.
W ramach wizyty w Lublinie Profesor Berg w dniu 20 czerwca br. weźmie udział m.in. w VII Ogólnopolskim Sympozjum Mikrobiologicznym „Metagenomy różnych środowisk”, organizowanym przez Instytut Agrofizyki PAN, podczas którego podzieli się z uczestnikami wynikami prowadzonych badań, zaś o godz. 11:30 wygłosi wykład pn.: „Soil and plant microbiome as the future of biocontrol and ecosystem health”. Dla zainteresowanych tematyką, wykład dostępny będzie w postaci streamingu dostępnego pod linkiem.
Prof. dr rer. nat. Gabriele Berg jest Kierownikiem Instytutu Biotechnologii Środowiskowej Politechniki w Graz (Austria), a także pracownikiem Instytutu Inżynierii Rolniczej i Biogospodarki im. Leibniza oraz Uniwersytetu Poczdamskiego (Niemcy). Jest wybitnym biologiem, biotechnologiem i wykładowcą akademickim w zakresie technologii środowiskowych i ekologicznych. Obszar jej badań obejmuje mikrobiologię i biotechnologię środowiskową. Ten zakres wpisuje się w aktualne tendencje i kierunki europejskich i światowych badań, związane z charakterystyką jakości środowiska rolniczego, łagodzeniem zmian klimatu oraz opracowaniem rozwiązań biotechnologicznych dla zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa.
Otwarte wykłady dla mieszkańców odbędą się w ramach wizyty Pani Profesor realizowanej w Lublinie w dniach 19-25 czerwca br., na zaproszenie Instytutu Agrofizyki PAN. Przyjazd Profesor wizytującej odbywa się w ramach II edycji miejskiego Konkursu „Visiting Professors in Lublin”. Projekt ten pozwala na wsparcie organizacji wizyt uznanych i wybitnych naukowców oraz ludzi biznesu w Lublinie.
Więcej informacji na temat miejskiego programu Visiting Professors.