Przed nami jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN) – największej cyklicznej imprezy, upowszechniającej naukę wśród społeczeństwa na Lubelszczyźnie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-20 września. Zaszczytna funkcja głównego organizatora XX. edycji przypadła Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Miasto Lublin jest jednym ze współorganizatorów festiwalu.
Dzięki zaangażowaniu współorganizatorów i partnerów wydarzenia, dzięki znakomitej współpracy, lubelskie święto nauki znajduje się obecnie w,pierwszej trójce największych festiwali naukowych w Polsce. Tradycyjnie, Współorganizatorami wydarzenia jest pięć publicznych uczelni lubelskich: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Miasto Lublin. W tym roku Partnerem Strategicznym LFN została Lubelska Akademia WSEI, do grona Partnerów dołączyli również: Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Spotkania Kultur. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty.
Festiwal na stałe wpisał się w historię Lublina i województwa lubelskiego. Jego ideą jest rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Realizacja zadań odbywa się poprzez prezentację projektów przeprowadzanych w uczelniach oraz instytucjach naukowo-badawczych, a także poprzez integrację społeczności lokalnej ze środowiskiem naukowym Lubelszczyzny. Każdy ze współorganizatorów, a także pozostałe podmioty, które zaangażowały się w tegoroczną edycję przedstawili swój program wydarzeń. Urząd Miasta Lublin zaprasza mieszkańców oraz gości m .in. na: tematyczne spacery po mieście, spotkania o lubelskim samorządzie organizowane w ratuszu, czy rozmowy przybliżające ofertę studiów na lubelskich uczelniach. Wszystkie projekty oraz prezentacje w ramach festiwalu będą odbywać się w dniach 16-20 września (poniedziałek-piątek). Lubelski Piknik Naukowy zaplanowany jest 15 września (niedziela) na placu Teatralnym.
Hasło tegorocznej edycji Festiwalu „Człowiek sercem nauki” doskonale oddaje główne cele i tematykę wydarzenia. Człowiek jako istota emocjonalna i intelektualna jest centralnym punktem zainteresowania psychologii oraz nauk o zdrowiu psychicznym i fizycznym. Ta interdyscyplinarna perspektywa jest kluczowa, aby móc w pełni zrozumieć człowieka jako jednostkę oraz jego relacje z otaczającym go światem. Poznawanie świata, zarówno w wymiarze naukowym, jak i osobistym, odbywa się poprzez uczucia, intuicję i emocje. Nauka to nie tylko suche fakty i liczby, ale także wrażliwość na ludzkie doświadczenia i potrzeby. Wyraża konieczność holistycznego podejścia do zdrowia, które uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychospołeczne. Hasło „Człowiek sercem nauki” idealnie oddaje kompleksowość tematyki wydarzenia, która ma na celu propagowanie nauki jako narzędzia do zrozumienia siebie, świata i relacji międzyludzkich.
Zachęcamy do śledzenia oferty festiwalowej w serwisie internetowym www.festiwal.lublin.pl Zarezerwowanych jest już ponad 35 000 miejsc! Ale są jeszcze projekty, w których można wziąć udział. Naprawdę warto, zapraszamy!
Program Lubelskiego Festiwalu Nauki
XX Lubelski Festiwal Nauki | CZŁOWIEK SERCEM NAUKI | 14-20 września 2024
14 września (sobota) – Uroczysta Gala Otwarcia LFN
Teatr Stary w Lublinie
15 września (niedziela) godz. 10.00-16.00 – Lubelski Piknik Naukowy
plac Teatralny przy Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1 w Lublinie
16-20 września (poniedziałek-piątek)
– projekty i prezentacje w uczelniach lubelskich i w instytucjach współpracujących
www.festiwal.lublin.pl
20 września (piątek) – Uroczysta Gala Zamknięcia LFN
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Aula Collegium Novum, Al. Racławickie 1
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
16 września (poniedziałek)
CZŁOWIEK SERCEM NAUKI – Człowiek w centrum nauki: serce i mózg
godz. 11.00
wykład „W dobrym rytmie z własnym sercem” Wykład poprowadzi prof. dr hab. n. med. Andrzej Głowniak
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Aula Collegium Novum, Al. Racławickie 1
godz. 12.00
wykład „Czy nowe technologie mogą naprawić mózg?” Wykład poprowadzi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Aula Collegium Novum, Al. Racławickie 1
18 września (środa)
godz. 10.00
CZŁOWIEK SERCEM NAUKI – Zdrowe serce to podstawa!
Debata „Jak żyć długo i szczęśliwie”
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Aula Collegium Novum, Al. Racławickie 1
19 września (czwartek)
godz. 10.00
CZŁOWIEK SERCEM NAUKI – Człowiek źródłem emocji!
Debata „Czy emocje rządzą? Człowiek i jego emocje w społeczeństwie.”
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Aula Collegium Novum, Al. Racławickie 1