Dwudziestu studentów z czterech ukraińskich uczelni (Politechniki Lwowskiej, Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury, Charkowskiego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury oraz Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego) zdobywa praktyczne umiejętności na zamku w Janowcu. W ciągu sześciu dni poznają tajniki ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym.
– Chcemy przygotować studentów do pracy w swoim kraju. Z uwagi na toczącą się wojnę, nabyte podczas kursu umiejętności z pewnością pomogą im w odpowiedni sposób zadbać o wartościowe, zabytkowe budynki, oszacować zniszczenia oraz zaplanować odbudowę obiektów – mówi prof. Bogusław Szmygin, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Studenci pod kierunkiem naukowców Politechniki Lubelskiej uczą się m.in. modelu tworzenia dokumentacji, określania stanu zachowania obiektu zabytkowego, jego atrybutów oraz sposobów gromadzenia, a następnie wykorzystywania zebranych informacji. Podczas zajęć korzystają z drona oraz drukarki 3D.
Dzięki udziałowi w warsztatach studenci z Ukrainy zdobywają wiedzę z zakresu nowoczesnych metod gromadzenia oraz analizy danych istotnych do określania stanu zachowania obiektu zabytkowego. Uczą się również jak oszacować stan zachowania oraz określić możliwości adaptacyjne czy użytkowe obiektu. Podsumowaniem warsztatów będzie prezentacja rezultatów prac przeprowadzonych w trakcie zajęć.
Podczas inauguracji warsztatów właściciel firmy Katanga przekazał Politechnice Lwowskiej drona, który z pewnością ułatwi pracę nad ochroną zabytków w Ukrainie.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu finansowanego z Programu SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia.
Źródło informacji: aktualności PL