W IV edycji Konkursu złożono 60 wniosków o łącznej wnioskowanej kwocie 669 000,00 zł brutto. Komisja Konkursowa wyłoniła 11 projektów, które otrzymają w 2024 r. wsparcie finansowe w łącznej kwocie 101 000,00 zł brutto.
Wśród zwycięskich projektów znalazły się:
- Projekt Silent science, czyli koleżeńskie strefy zespołowej nauki i wypoczynku, zgłoszony przez Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który zakłada stworzenie trzech miejsc do odpoczynku i grupowej nauki przyjaznych studentom Wydziału oraz organizację wydarzeń towarzyszących strefom, w tym m.in. związanych z rynkiem pracy, studenckim wolontariatem i mentoringiem koleżeńskim, stworzeniem platformy wymiany zero waste, czy też wydarzeniami integrującymi studentów polskich i zagranicznych Wydziału.
- Inicjatywa pn. Hackology, zgłoszona przez Studenckie Koło Naukowego Uczenia Maszynowego Politechniki Lubelskiej, polegająca na przeprowadzeniu międzynarodowego konkursu akademickiego, zwanego również hackathonem. Celem tego maratonu programistycznego będzie wypracowanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych dla wybranego wyzwania, opracowanego wspólnie z przedstawicielami biznesu.
- Projekt Laboratorium Zieleni Miejskiej, zgłoszony przez Fundację Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości INNOVATIV we współpracy z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, którego ideą jest integracja środowisk akademickich lubelskich uczelni w celu wyłonienia przestrzeni osiedlowych w Lublinie oraz opracowania przez interdyscyplinarne zespoły studentów projektów rewitalizacji, zieleni osiedlowej lub parku kieszonkowego, które mogłyby przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców wskazanych osiedli Lublina.
- Dźwięki Lublina – inicjatywa nauki obywatelskiej, doktorancki projekt mający na celu przeprowadzenie otwartej kampanii nauki obywatelskiej poświęconej partycypacyjnemu badaniu krajobrazu dźwiękowego Lublina. Inicjatywa zgłoszona przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zakłada możliwość partycypacji w procesie badawczym uczniów szkół oraz studentów lubelskich uczelni. Zebrane w ramach projektu dane umożliwią stworzenie wytycznych dotyczących rewitalizacji akustycznej Lublina. Projekt ten jest kreatywnym podejściem do zagadnienia postrzegania krajobrazu dźwiękowego miasta.
- Inicjatywa Lubelskiej Akademii WSEI – Nowoczesne trendy w logistyce kontraktowej Lublina i okolic – wyzwania i możliwości współpracy społeczności akademickiej, szkolnej i firm z branży logistycznej – to wspaniały przykład działań mających na celu ukazanie oraz wzmocnienie współpracy na linii uczelnia-szkoła-biznes-miasto. Organizowana konferencja umożliwi studentom i uczniom poznanie oczekiwań pracodawców w zakresie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy na lubelskich rynku logistycznym.
- International Culture Night 2024 – to projekt mający na celu integrację studentów zagranicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz ich rodzin ze społecznością lokalną miasta. Wydarzenie ma na celu integrację międzykulturową, wymianę doświadczeń, informacji o kulturze oraz kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim Lublina.
- Wydarzenie Wesołych Świąt … LUB! Wymiana świątecznych tradycji, które zostanie przeprowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie to kolejne działanie, mające na celu integrację środowiska akademickiego Lublina poprzez wspólne celebrowanie świątecznych tradycji, ze szczególnym nastawieniem na studentów zagranicznych uczelni. Wydarzenie ma również na celu ukazanie różnorodności świątecznych zwyczajów i zakłada przeprowadzenie warsztatów rękodzieła, tematycznych konkursów oraz wspólnego działania w okresie świątecznym.
- Platforma wsparcia eksportu przedsiębiorstw z LOM to przykład inicjatywy zgłoszonej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, która zakłada diagnozę sytuacji z zakresu eksportu przedsiębiorstw z Lublina i Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego na tle tendencji zachodzących w kraju. Celem projektu jest wypracowanie rekomendacji dot. wspierania rozwoju działalności eksportowej przez jednostki samorządu terytorialnego LOM.
- Konferencja z okazji światowego dnia mózgu – Mózg w czasie to wydarzenie organizowane przez Studenckie Koło Neuronauk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydarzenie to ma na celu popularyzację wiedzy o ludzkim mózgu, promowanie nauronauk oraz tworzenie platformy wymiany wiedzy pomiędzy doświadczonymi ekspertami oraz młodymi naukowcami.
- Inicjatywa Fundacji Działań Edukacyjnych KReAdukacja pn.: Lublin, jego skarby i atrakcje, tj. cykl spacerów z przewodnikiem w języku polskim i angielskim, skierowany do nowoprzybyłych do miasta studentów i naukowców.
- Ostatnią z dofinansowanych inicjatyw jest projekt studencki, zgłoszony przez Studenckie Koło Naukowe mikroGRAM, działające na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pn.: Automaty paczkowe jako źródło drobnoustrojów w przestrzeni publicznej. Projekt studencki zakłada przeprowadzenie badań czystości mikrobiologicznej powierzchni dotykowych i klawiatur automatów paczkowych zlokalizowanych w Lublinie. Wyniki badań przeprowadzonych przez studentów różnych kierunków studiów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będą przedstawiane podczas konferencji z udziałem członków Koła.
Silent science, czyli koleżeńskie strefy zespołowej nauki i wypoczynku – 1 luty – 30 listopada 2024 r.
Potrzebę utworzenia stref przyjaznych studentom zachęcających do regeneracji oraz zespołowej nauki na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii zgłosili sami studenci i wskazali miejsca oraz proponowane wyposażenie poszczególnych stref. Wnioskowana inicjatywa „Silent science, czyli kole żeńskie strefy zespołowej nauki i wypoczynku” zakłada dwa główne cele:
- Utworzenie stref studenta z miejscami do odpoczynku i grupowej nauki – do zagospodarowania Organizator posiada trzy strefy, o łącznej powierzchni około 60 m2, co umożliwia tworzenie wygodnych miejsc służących studentom w przerwach miedzy zajęciami. Studenci Wydziału, spędzają w budynku Uczelni wiele godzin. Utworzenie planowanych stref umożliwi osobom studiującym nie tylko wygodny odpoczynek (na miękkich pufach, w zacisznym miejscu), ale też zacieśni więzi studenckie, a dzięki wydarzeniom i aktywnościom zachęci do podejmowania kreatywnych inicjatyw oraz pozwoli oderwać się od wszechobecnych ekranów. Będzie to także miejsce umożliwiające: integracje ze studentami z zagranicy, wymianie wiedzy naukowej, doświadczeń i zainteresowań. Strefy studenta zostaną wyposażone w wygodne siedziska, stoliki umożliwiające robienie notatek, regaty wyposażone w książki oraz tablice korkowe i suchościeralne, zachęcające do dyskusji oraz grupowej nauki.
- Organizacja wydarzeń towarzyszących strefie:
- ciągłych:
- tablica „Stay in Lublin”, na której będą umieszczane oferty praktyk, staży i pracy pozyskane od lubelskich przedsiębiorstw, co wpłynie na budowanie współpracy na płaszczyźnie uczelnia-biznes, uczelnia-miasto oraz uwidoczni studentom, że po skończeniu edukacji mają realną możliwość znalezienia pracy w Lublinie.
- tablica „Wymiana wiedzy” – z ogłoszeniami typu „umiem… – chcę się nauczy…”; pozwoli ona nawiązać kontakt z osobami, które chcą wzajemnie się uczy i dzielić wiedzą. Będzie to inicjatywa zrzeszająca osoby o różnym pochodzeniu i wykształceniu. „Peer mentoring”, czyli mentoring koleżeński jest nowoczesna metoda wymiany doświadczeń i wiedzy, który obecnie bardzo często wprowadzany jest w wielu firmach i daje nadzwyczajne rezultaty. Proponowany pomysł będzie doskonałą okazją do kształtowania partnerskich relacji miedzy studentami, nauką współpracy i wzajemnego dialogu.
- strefa „Zero waste”, która zakłada koleżeńską wymianę książek i czasopism oraz wymianę roślin umieszczonych na regałach, kształtująca tym samym postawy proekologiczne.
- dodatkowych:
- „International day” – wydarzenie w języku polskim i angielskim dla studentów krajowych i z zagranicy, podczas którego studenci przedstawią informacje o swoim kraju i mieście pochodzenia, kulturze, tradycji i zwyczajach (w formie prezentacji oraz zdjęć i ciekawostek umieszczonych na tablicach wywieszonych w strefie). Dzień Międzynarodowy będzie nie tylko okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń osób o różnym pochodzeniu i różnej kulturze, ale też okazją do poznania nowych smaków, np. zapoznania się z regionalnym cebularzem lubelskim przez studentów z zagranicy.
- „Podziel się wiedza żywieniową”/”Share your nutritional knowledge” – wydarzenie w języku polskim i angielskim dla studentów krajowych i z zagranicy. Tego dnia technolodzy Żywności i żywienia oraz dietetycy nauczą zainteresowanych, jak prawidłowo czytać etykiety produktów spożywczych, a także opowiedzą, jak dbać o zdrowie i prawidłowo się odżywiać. Inicjatywa będzie świetną okazją do przeprowadzenia edukacji żywieniowej wśród mieszkańców Lublina.
- ciągłych:
Lublin, jego skarby i atrakcje – 1 luty – 10 grudnia 2024 r.
W ramach inicjatywy zorganizowanych zostanie szereg spacerów z przewodnikiem dla nowo przybyłych do Lublina studentów i naukowców. Czas każdego z takich spacerów wyniesie ok. 2 godzin, w tym:
- 5 spacerów, obejmujących główne zabytki miasta w języku polskim;
- 3 spacery, obejmujące główne zabytki miasta w języku angielskim lub ukraińskim.
Spacery te przeprowadzi doświadczony przewodnik – Volodymyr Dyshlevuk, który w 2018 r. uzyskał wyróżnienie „Przewodnik Inspiracji’ od Urzędu Miasta Lublin.
Zapoznanie się w atrakcyjny sposób z miastem pomoże wytworzyć silniejszą więź emocjonalną pomiędzy studentami i naukowcami a Lublinem oraz bardziej zintegrować ich ze społecznością lokalną. Wszystko to zwiększa szanse na ich pozostanie w Lublinie po ukończeniu studiów/pracy oraz na polecanie Lublina jako miejsca do studiowania, pracy czy zamieszkania swoim znajomym. W perspektywie przyczyni się to do rozwoju społeczno-gospodarczego Lublina.
Grupy będą formowane ze względu na zrozumiały dla uczestników język (polski, angielski lub ukraiński), co w naturalny sposób spowoduje przemieszanie się osób w różnym wieku, różnego pochodzenia i wykształcenia. Dla poinformowania obcokrajowców, z których część posługuje się językiem polskim, o takiej ofercie będą wykorzystywane m.in. sieci społecznościowe; również uczelnie zostaną poinformowane o takiej możliwości.
Podczas oprowadzania po mieście istotny akcent będzie kładziony na wielokulturowość i umiędzynarodowienie Lublina – tak w kontekście historycznym, jak i współczesnym, na bogatą ofertę kulturalną miasta i na jego potencjał gospodarczy i akademicki.
Sposób oprowadzania przewodnika zakłada dialog z oprowadzanymi i wspólne odkrywanie dziedzictwa kulturowego, czyli udział uczestników w oprowadzaniu nie ograniczy się do biernego słuchania narracji przewodnika.
Laboratorium Zieleni Miejskiej – 1 marca – 30 listopada 2024 r.
Laboratorium Zieleni Miejskiej to inicjatywa mająca na celu integrację środowisk akademickich w celu wyłonienia przestrzeni osiedlowych na mapie Lublina, których rewitalizacja mogłaby przyczynić się do poprawy jakości życia ich mieszkańców. Forma warsztatów, do których zaproszeni zostaliby studenci kierunków: Gospodarka przestrzenna, Architektura i Architektura krajobrazu z lubelskich uczelni, miałaby charakter otwarty. Koordynatorzy projektu we współpracy z Radami Dzielnic Lublina, jak również przedstawicielami Miejskiego Ratusza wskazaliby takie przestrzenie w strukturze miasta, które wymagałyby opracowania projektu rewitalizacji, bądź projektu zieleni osiedlowej czy parku kieszonkowego. Będzie to doskonała okazja do zacieśnienia współpracy pomiędzy przedstawicielami samorządu lokalnego oraz środowiska akademickiego, jak również lokalną społecznością.
Integracyjny charakter warsztatów umożliwiłby wielowymiarowe spojrzenie na wszelkie aspekty przestrzenno-środowiskowe oraz wymianę doświadczeń projektowych. W dzisiejszych czasach możliwość współpracy interdyscyplinarnej jest gwarantem właściwej oceny projektowanego obszaru i zrównoważonego podejścia w projektowaniu takich przestrzeni miejskich, które z uwagi na harmonogram inwestycji priorytetowych, mogłyby nigdy nie stanowić przedmiotu działań rewitalizacyjnych.
Zintegrowane warsztaty dla studentów będą bardzo wartościowym doświadczeniem edukacyjnym, łączącym wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin. Forma warsztatowa i możliwość pracy z realnym tematem, obiektem oraz mieszkańcami terenu opracowania to doskonała okazja do zaangażowania studentów w projekty, które przynoszą korzyści społecznościom lokalnym. Warsztaty umożliwią studentom zdobycie praktycznego doświadczenia, rozwijanie umiejętności społecznych i zrozumienie potrzeb oraz wyzwań, przed którymi stoją mieszkańcy danego obszaru. Jednocześnie jest to szansa realizowania projektów o realnym wpływie na życie mieszkańców oraz do rozwijania umiejętności społecznych i obywatelskich u studentów. To również budowanie mostów między uczelnią a lokalną społecznością, promowanie zaangażowania społecznego, a także wzmacnianie relacji pomiędzy środowiskiem akademickim a lokalnymi władzami. Projekt przyczyni się również do promowania Lublina jako centrum akademickich inicjatyw o dużym znaczeniu dla społeczności lokalnej – jako że w projekcie będą zaangażowani studenci, a to oni będą głównymi autorami proponowanych zmian.
Warsztaty będą odbywać się w 5 wybranych lokalizacjach, które stanowią istotne przestrzenie z punktu widzenia mieszkańców lubelskich osiedli i wymagają rewitalizacji. Proces projektowy poparty udziałem i zaangażowaniem mieszkańców ma na celu przywrócenie życia, funkcjonalności i estetyki istniejących przestrzeni osiedlowej w taki sposób, aby służyła ona mieszkańcom i poprawiła jakość życia w danym obszarze. Warsztaty będą poprzedzone wizją lokalną z rozplanowaniem poszczególnych etapów prac, których efektem byłby projekt zagospodarowania: skweru, parku kieszonkowego, zagospodarowania przestrzeni sąsiedzkich, a nawet przebudowy czy rozbudowy obiektów spółdzielni na cele kulturowe. Zintegrowanie studentów różnych kierunków, posiadających różne umiejętności i doświadczenie, ma na celu stworzenie miejsc, które nie tylko zapewnią przestrzeń do rekreacji i wypoczynku, ale będą także sprzyjać integracji społeczności oraz rozwijać aspekty kulturalne i artystyczne. Taka forma warsztatów (laboratorium) jest doskonałym narzędziem do angażowania społeczności lokalnych w projektowanie przestrzeni osiedlowych.
Laboratorium Zieleni Miejskiej przyczyni się do zwiększenia dostępności atrakcyjnych i dostosowanych do aktualnych potrzeb mieszkańców terenów zieleni, a pośrednio promować będzie zrównoważone podejście do aspektów środowiskowych i zdrowotnych w procesie projektowania miejskiego krajobrazu. To skuteczny sposób na tworzenie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla ludzi miast.
Zakończenie warsztatów będzie miało formę otwartej wystawy z omówieniem prac powstałych podczas spotkania. Z uwagi na interdyscyplinarny charakter warsztatów można będzie wypracować kompleksowe podejście do przestrzeni miejskich z dostrzeżeniem potrzeb lokalnych społeczności. Będzie to doskonały materiał wstępny w planowaniu Budżetu Obywatelskiego, w takich obszarach Lublina, które dotychczas były marginalizowane. Wyniki prac zostaną zaprezentowane również odpowiednim organom decyzyjnym, dzięki czemu będą mogły stanowić podstawę do podjęcia faktycznych działań zmierzających do rewitalizacji wybranych obszarów – zwłaszcza, że prace będą przygotowane w sposób profesjonalny.
Rewitalizacja może przyczynić się do przyciągnięcia nowych inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych, co przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju lokalnej gospodarki. Proces rewitalizacji, w którym mieszkańcy są aktywnie zaangażowani i mają wpływ na podejmowane decyzje, może wzmocnić poczucie odpowiedzialności i wpływu na własne otoczenie.
Rewitalizacja może przekształcić obszary osiedli mieszkaniowych w bardziej przyjazne, atrakcyjne i funkcjonalne miejsca do życia. Poprawa jakości życia mieszkańców jest jednym z kluczowych celów tego procesu i może przyczynić się do większej satysfakcji i dobrobytu mieszkańców w danej społeczności.
Platforma wsparcia eksportu przedsiębiorstw z LOM – 1 marca – 30 listopada 2024 r.
Podejmowane działanie jest pierwszym etapem prac w kierunku stworzenia tzw. Platformy Wsparcia Eksportu dla przedsiębiorstw z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego (LOM). Polegać będzie ono na pozyskaniu oraz opracowaniu danych statystycznych dotyczących aktualnych trendów w eksporcie firm z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Efektem podjętych prac będzie raport analityczny, który będzie przedmiotem dyskusji na zorganizowanym seminarium naukowym. Do udziału zostaną zaproszeni przedstawiciele świata akademickiego, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Wykonawcami projektu będą specjaliści z zakresu handlu zagranicznego, w tym pracownicy Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej (Instytut Ekonomii i Finansów UMCS oraz Instytutu Ekonomii i Finansów KUL). Badania będą dotyczyły okresu od 2015 roku. Polegać będą na diagnozie sytuacji w zakresie eksportu przedsiębiorstw z Lublina oraz Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego na tle tendencji zachodzących w kraju. Analizie zostanie poddana struktura geograficzna oraz struktura rzeczowa obrotów handlowych na poziomie czterocyfrowej nomenklatury HS.
Perspektywicznym celem podejmowanej inicjatywy jest wypracowanie rekomendacji dotyczących wspierania rozwoju działalności eksportowej przez jednostki samorządu terytorialnego LOM. Zatem przygotowywana inicjatywa jest początkowym etapem szerszych i długookresowych działań na rzecz rozwoju eksportu LOM. W dalszej kolejności planowane jest przeprowadzenie badań ankietowych dotyczących określenia czynników sprzyjających i barier rozwoju działalności eksportowej firm z LOM. Ponadto, w zamierzeniach ma powstać internetowa baza wiedzy dla przedsiębiorstw z LOM zainteresowanych eksportem.
Proponowana inicjatywa przyczyni się do promocji Lublina jako centrum inicjatyw akademickich (publikacja raportu, otwarte seminarium prezentujące wyniki badań). Naukowa analiza i ocena działalności eksportowej przedsiębiorstw LOM może sprzyjać zwiększeniu potencjału rozwojowego regionu.
Automaty paczkowe jako źródło drobnoustrojów w przestrzeni publicznej – 1 marca – 30 czerwca 2024 r.
Przedmioty i miejsca użyteczności publicznej mogą stanowić istotne źródło mikroorganizmów, w tym drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka oraz bakterii, w tym posiadających liczne mechanizmy oporności na leki przeciwdrobnoustrojowe. Na szczególną uwagę zasługują miejsca mające częsty kontakt z dłońmi użytkowników, działające jak wektor bakterii i grzybów, przyczyniające się do ich transmisji w przestrzeni publicznej. Komórki drobnoustrojów, ich fragmenty oraz produkowane przez nie toksyny mogą być również uwalniane z zanieczyszczonych powierzchni do strefy oddychania człowieka w czasie normalnej jego aktywności, co stanowi zagrożenie dla osób na nie bezpośrednio narażonych, powodując kaszel, a nawet duszności. Większość mikroorganizmów obecnych w środowisku charakteryzuje się zdolnością do przetrwania nawet kilkumiesięcznego na zanieczyszczonych powierzchniach nieożywionych (np. grzyby z rodzaju Candida do 4 miesięcy, a bakterie E. coli lub Klebsiella spp., odpowiednio do 16 i 30 miesięcy), przy jednoczesnym zachowaniu swojego potencjału chorobotwórczego. W ten sposób mogą stanowić rezerwuar niebezpiecznych chorób infekcyjnych. Mikroorganizmy ulegają rozprzestrzenieniu głównie poprzez bezpośredni kontakt ze skażonymi powierzchniami lub ich nosicielem. Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-BIP), ludzie dotykają nieświadomie swojej twarzy średnio 16 razy na godzinę, umożliwiając tym samym transmisję drobnoustrojów.
Wraz z gwałtownym rozwojem usług kurierskich w ostatnich latach liczba automatów paczkowych stale wzrasta. Obecnie w Polsce zlokalizowanych jest już około 30 tysięcy takich urządzeń, co jest rekordowym wynikiem na tle całej Unii Europejskiej. Codziennie z automatów tych korzysta już niemal co drugi Polak. Pomimo, że większość automatów umożliwia korzystanie z nich w formie zdalnej, są one nadal wyposażone w panele dotykowe lub klawiatury, które mogą być zanieczyszczone mikroorganizmami. Wcześniejsze badania dotyczące zanieczyszczenia powierzchni bankomatów prowadzone przez CIOP-PIB wykazały, że mogą się tam znajdować takie patogeny, jak: wirus SARS-CoV-2, adenowirusy, pałeczki powodujące bakteryjne zapalenie płuc, grzyby pleśniowe i drożdżopodobne, wywołujące m.in.: alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych lub infekcje skórne. Badania te potwierdzają potencjalną rolę automatów paczkowych jako źródła potencjalnie patogennych drobnoustrojów w przestrzeni publicznej.
Celem Inicjatywy jest przeprowadzenie badań czystości mikrobiologicznej powierzchni dotykowych i klawiatur automatów paczkowych zlokalizowanych na terenie miasta Lublina. W ramach badań zaplanowano pobranie wymazów za pomocą jałowych wymazówek z powierzchni dotykowych 50 paczkomatów zlokalizowanych w różnych dzielnicach Lublina. Diagnostyka mikrobiologiczna obejmie między innymi: określenie obecności wybranych drobnoustrojów, ze szczególnym uwzględnieniem pałeczek Gram-ujemnych, ziarenkowców Gram-dodatnich i grzybów. Wśród drobnoustrojów Gram-ujemnych uwzględnione zostaną w badaniu: pałeczka salmonelli (Salmonella spp.) i pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) powodujące zatrucia pokarmowe, pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) charakteryzująca się wysoką opornością na antybiotyki i chemioterapeutyki oraz pałeczka zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae). Wśród drobnoustrojów Gram-dodatnich analiza skupi się na ocenie występowania gronkowców, szczególnie koagulazo-dodatnich, tj. gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), który jest jednym z najczęstszych patogenów wywołujących choroby infekcyjne skóry u ludzi. W przypadku badań mykologicznych uwzględnione zostanie obciążenie badanych powierzchni grzybami należącymi do: grzybów strzępkowych (potocznie nazywanych pleśniami, wśród których największe znaczenie epidemiologiczne mają rodzaje Aspergillus i Penicillium, działające alergizująco i mogące mieć zdolność do produkcji mykotoksyn, a także do grzybów drożdżopodobnych (Candida spp.). Wyizolowane drobnoustroje zostaną poddane szczegółowej makro- i mikroskopowej identyfikacji gatunkowej, oraz ocenie wybranych cech biochemicznych.
Badania prowadzone w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przeprowadzone zostaną z udziałem studentów będących członkami Studenckiego Kola Naukowego „mikroGRAM”. Realizacja Inicjatywy pozwoli na rozwój prac badawczych prowadzonych przez studentów czterech kierunków studiów: farmacji, analityki medycznej, medycyny i biomedycyny w ramach działalności ko naukowego, znacznie przyczyniając się do promocji wyżej wymienionych kierunków studiów. Co najważniejsze, projekt ten dostarczy ważnych informacji o stopniu biologicznego zanieczyszczenia powierzchni użytkowych/dotykowych obecnych na urządzeniach paczkowych rozmieszczonych na terenie miasta Lublina. Badania naukowe obejmujące zasięgiem wiele różnorodnych środowisk będą miały za zadanie potwierdzić także konieczność stosowania profilaktyki, jako najskuteczniejszego sposobu do walki z rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów potencjalnie patogennych. Po zakończeniu badań planowane jest zaprezentowanie ich wyników w ramach wystąpień studentów koła naukowego na konferencjach naukowych umożliwiając szerszej publiczności zapoznanie się z tematyką badań.
Konferencja z okazji światowego dnia mózgu – Mózg w czasie – 19-20 marca 2024 r.
Studenckie Koło Neuronauk to organizacja działająca z ramienia Katedry Psychologii Eksperymentalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jej celem jest popularyzacja wiedzy o ludzkim mózgu, promowanie neuronauk, wspieranie badań naukowych, tworzenie platformy wymiany i zdobywania wiedzy oraz organizowanie wydarzeń tematycznych blisko związanych z zagadnieniami badań układu nerwowego. Jednym z takich wydarzeń będzie konferencja naukowa z okazji światowego dnia mózgu. Chcąc szerzyć wiedzę o dwóch niezbędnych, a często przez swoją oczywistość zapomnianych elementach ludzkiego obcowania z rzeczywistością, Organizator zdecydował, aby konferencji przewodziły zagadnienia czasu i mózgu. Zwracając uwagę na bieg wydarzeń, pęd codzienności i potrzebę uświadomienia wpływu czasu na mózg, a także pragnąc wspierać rozwój geniusza ludzkiego organizmu, tematem wydarzenia zostanie „Mózg w czasie”.
Marzec to szczególny miesiąc, gdyż właśnie wtedy na całym świecie obchodzone są dni mózgu. W związku z tym Organizator podjął się realizacji ww. Inicjatywy. Wydarzenie skupi się na fascynującym związku między czasem a mózgiem. Organizator ma na celu pokazać, jak czas wpływa na zmiany, rozwój i degenerację mózgu oraz jak mózg przekształca postrzeganie czasu. Żyjąc w czasie, zapominamy, jak upływają minuty, godziny i dni przekształcają nasz mózg oraz jak ważne jest, żeby dbać o jego funkcjonowanie. Konferencja ma na celu poruszenie wątków: neurorozwojowych sekwencji czasu, odpowiadając na pytanie: „Jak rozwijający się mózg ulega zmianom w określonych momentach życia?”; neurodegeneracyjnych wyzwań czasu, rozważając, w jaki sposób procesy starzenia wpływają na funkcjonowanie i zdrowie mózgu oraz wątków neuroplastyczności, która zwraca uwagę na plastyczność mózgu w kontekście adaptacji do zmian w otoczeniu.
Elementami konferencji będą ogólnodostępne wykłady eksperckie, na których wybitni naukowcy i badacze dziedzin neuronauk przedstawią zagadnienia i badania nad mózgiem w kontekście czasu; sesje studencko-doktoranckie, w trakcie których młodzi naukowcy, studenci i doktoranci zarówno z ośrodków w Polsce, jak i zagranicy (Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja), będą mieli okazję prezentować swoje badania oraz wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wydarzenie będzie również zawierać interaktywne warsztaty, które nie tylko zaangażują uczestników, ale także dadzą im możliwość zdobycia praktycznych umiejętności.
„Mózg w czasie” będzie wydarzeniem otwartym i będzie transmitowane online. Ze względu na zaproszenie profesorów, doktorów i osób ze świata nauki, przyjmie ono charakter znacznie szerszy niż ogólnouniwersytecki. Konferencja, mając za zadanie popularyzować wiedzę o mózgu, będzie dostępna również dla licealistów, którzy będą mieli okazję poszerzyć spojrzenie na świat, zgłębić tajemnice oraz nabyć umiejętności, które pozwolą im na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo będzie to dla nich okazja na poznanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i przybliżenie struktury Uniwersytetu.
„Mózg w czasie” to nie tylko okazja do zgłębienia wiedzy na temat mózgu, ale także do podkreślenia, jak istotne jest zrozumienie, że mózg jest elastycznym narzędziem, które rozwija się i ewoluuje w czasie. Konferencja stawia na edukację i przekazywanie wiedzy, która może pomóc innym w utrzymaniu zdrowego mózgu na przestrzeni lat oraz zmieniać sposób, w jaki myślimy o naszych mózgach i rozwijamy się w zmiennym świecie.
Dźwięki Lublina – inicjatywa nauki obywatelskiej – 1 kwietnia – 15 czerwca 2024 r.
CEL I INNOWACYJNOŚĆ INICJATYWY
Lublin jest Miastem Inspiracji na wielu płaszczyznach. W inicjatywie Organizator wychodzi z założenia, iż jakość otaczającej nas przestrzeni kreuje potencjał inspiracji. Badając różne aspekty przestrzeni, możliwe jest poznanie filarów, na których świadomie budujemy wizerunek miasta przyjaznego, akademickiego, innowacyjnego i inspirującego rozwój społeczno gospodarczy. Z natury ludzie oceniają tak, jak widza; „liczy się pierwsze wrażenie”, dlatego tak wiele badań poświęconych jakości przestrzeni miejskiej dotyczy aspektów ściśle wizualnych. Niestety, do dziś walory dźwiękowe miasta nie znajdują należytego uznania. Inicjatywa, dotyczy badania krajobrazu dźwiękowego miasta, ale realizuje to w sposób wyjątkowy. Organizator chce badać krajobraz dźwiękowy inkluzyjnie, poprzez paradygmat nauki obywatelskiej (ang. Citizen Science), tak by złamać stereotyp niedostępnego świata nauki. Celem projektu jest przeprowadzenie otwartej kampanii nauki obywatelskiej poświęconej partycypacyjnemu badaniu krajobrazu dźwiękowego. Organizator che pokazać Lublin kreatywny, akademicki, czerpiący inspirację z nauki w nieszablonowy sposób. Chce budować filar otwartego dostępu do procesu naukowego, współtworzyć badania razem z mieszkańcami miasta i dla mieszkańców miasta. W praktyce, stosując nowoczesne i otwarte rozwiązania informacyjno telekomunikacyjne, Organizator chce zbudować pomost pomiędzy światem nauki, społecznością akademicką, uczniami i mieszkańcami miasta.
INSPIRACJA DO PROJEKTU
Inspiracją do podjęcia inicjatywy są badania wykonane w ramach pracy magisterskiej mgr inż. Jordana Wilka (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, 2022; wyróżnienie). Praktycznym efektem tych prac jest internetowa aplikacja mapowa do partycypacyjnego badania krajobrazu dźwiękowego Lublina (https://arcg.is/1T08Wm0). Na tej technologicznej kanwie, autor pracy w imieniu Organizatora chce rozwijać nowy projekt: Sound City Science i wspólnie ze społecznością Lublina badać krajobraz dźwiękowy.
WPŁYW NA STRATEGICZNE OBSZARY ROZWOJU MIASTA LUBLIN
Głównym obszarem strategicznym miasta Lublin jest miasto kreatywne, akademickie i przedsiębiorcze (Strategia, 2030). Inicjatywa, stwarza unikalną w skali Polski możliwość partycypacji w procesie badawczym prowadzonym metodą nauki obywatelskiej (rozwój akademickości) oraz kreatywnego podejścia do zagadnienia postrzegania krajobrazu dźwiękowego (miasto kreatywne). Aspektem silnie akcentowanym w Strategii jest koncepcja Smart City. Smart City nie istnieje jednak bez Smart Citizens; obywateli kreatywnie korzystających z technologii IcT. Wnioskowana inicjatywa, poprzez udostępnienie aplikacji GeoWeb i kampanię nauki obywatelskiej, kształtuje postawy społeczeństwa informacyjnego. Otwartość proponowanego rozwiązania zrzesza grupy społeczne zróżnicowane pod względem wieku, pochodzenia i poziomu wykształcenia. Inicjatywa, w sposób szczególny skierowana będzie do studentów programu Erasmus, tak by ich udział pozwolił na wzrost międzynarodowego znaczenia projektu. Inicjatywa ma charakter cyklicznych spotkań stacjonarnych, warsztatowych oraz spacerów w przestrzeni miasta z wiodącą formuła konkursową.
SPODZIEWANE REZULTATY
Inicjatywa będzie pierwszą w Lublinie kampanią Citizen Science, która ma stanowić pomost pomiędzy światem nauki, mieszkańcami w tym całą społecznością akademicką. Wyniki badań umożliwią rozpoznanie walorów krajobrazu dźwiękowego miasta Lublin. Przeanalizowane dane, umożliwią wyznaczenie wytycznych dotyczących rewitalizacji akustycznej Lublina. Wszelkie rezultaty inicjatywy oraz forma jej wdrożenia przyczynią się do wzmocnienia potencjału Lublina jako Smart City w zakresie Smart Citizens. Relacja oraz wyniki z przeprowadzonego projektu będą udostępnione w formie podstrony na stronie internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Nowoczesne trendy w logistyce kontraktowej Lublina i okolic – wyzwania i możliwości współpracy społeczności akademickiej, szkolnej i firm z branży logistycznej – kwiecień 2024 r.
Celem konferencji i warsztatów jest promocja oraz współpraca uczelni, szkół średnich i środowiska pracodawców w zakresie szeroko pojętej logistyki kontraktowej na terenie miasta Lublina i okolic. Integracja środowisk akademickiego i pracodawców ma na celu poznanie przez studentów oczekiwań pracodawców w zakresie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy na różnych stanowiskach logistycznych. Planowane jest opracowanie wspólnych wytycznych w celu poprawy jakości programu kształcenia na kierunku logistyki – lepsze upraktycznienie kierunku, uwzględnienie bieżących problemów oraz różnych nowych form i aspektów pracy w środowisku logistyki kontraktowej. Wypracowanie wspólnych metod efektywnego rozwiązywania problemów w logistyce z praktykami – które można implementować jako metody nabywania umiejętności i kompetencji.
W pierwszym dniu konferencji planowane jest uroczyste otwarcie wydarzenia. Drugi dzień obejmie warsztaty logistyczne, które odbędą się na terenie wybranych spółek pracodawców zajmujących się procesami logistycznymi. Warsztaty obejmą prezentacje firm oraz ich zwiedzanie. Planowanych jest 6 wizyt studyjnych w 6 firmach (4 godziny). Grupy, składające się z mieszanych uczestników – studentów i uczniów szkół średnich, będą miały możliwość wyboru pracodawcy (6 grup po 8 osób).
Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą konkretne umiejętności w zakresie logistyki, takie jak optymalizacja tras, zarządzanie zapasami czy obsługa oprogramowania logistycznego. Przedstawiciele firm zaangażują się w trzy główne etapy warsztatów:
- Dostarczenie uczestnikom wyzwań w formie case study związanych z rzeczywistymi problemami logistycznymi firm;
- Udzielanie wsparcia grupom zadaniowym składającym się z uczestników, odpowiadanie na pytania, udzielanie wskazówek i dzielenie się doświadczeniem w danym obszarze logistyki;
- Po zakończeniu warsztatów przedstawiciele firm pomogą w ocenie rozwiązań opracowanych przez zespoły uczestniczące w warsztatach, a także wskażą najlepsze rozwiązania, które zostaną nagrodzone.
Trzeci dzień na terenie Lubelskiej Akademii WSEl zostanie poświęcony podsumowaniu warsztatów przez wybranych pracodawców. Odbędzie się panel dyskusyjny, gdzie studenci i uczniowie będą mogli zadawać pytania, a także prezentacje analiz i opracowań case study. Przedstawiciele firm wezmą udział w prezentacjach zespołów, które przedstawią swoje rozwiązania case study. Firmy będą miały okazję ocenić te rozwiązania i podzielić się swoimi uwagami. Dzięki aktywnemu uczestnictwu przedsiębiorców, uczestnicy będą mieli okazję zdobyć praktyczne umiejętności i spojrzeć na realne wyzwania branży logistycznej, co zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy. Firmy z kolei będą mogły nawiązać kontakty z potencjalnymi pracownikami i wskazać najlepsze kompetencje w dziedzinie logistyki.
Hackology – 19-20 października 2024 r.
Hackology to międzynarodowy konkurs akademicki, zwany też hackathonem. Hackathon to maraton programistyczny, w którym uczestnicy mają za zadanie stworzyć innowacyjne rozwiązania informatyczne dla wybranego problemu lub tematu. Planowane wydarzenie będzie trwało 2 dni. Będzie skierowane do pasjonatów nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w branży sztucznej inteligencji i programowania, w szczególności do studentów z całego świata. Hackathon stworzy możliwość połączenia świata akademickiego oraz świata biznesu. Zaproszone do współpracy przedsiębiorstwa będą mogły wesprzeć wydarzenie swoim wizerunkiem, a dodatkowo będą miały możliwość przeprowadzenia prelekcji dla uczestników wydarzenia i zaprezentowania im swojej działalności. Przedstawiciele firm zostaną zaproszeni do jury konkursu, które będzie oceniało rozwiązania i wyłoni zwycięzców. Firmy zainteresowane wydarzeniem będą również mogły zaproponować temat zadania, które będzie opracowywane przez uczestników. Wydarzenie zostanie wsparte merytorycznie przez studentów oraz wykładowców reprezentujących innowacyjny kierunek studiów prowadzony w Politechnice Lubelskiej – inżynieria i analiza danych. Firma Astrafox – polska firma konsultingowa, specjalizująca się w rozwiązywaniu problemów biznesowych przy wykorzystaniu najnowszych technologii, podaje na swojej stronie internetowej informację, że „Zdaniem dziennikarzy Harvard Business Review data scientist to najgorętsza profesja XXI wieku.” W planowanym wydarzeniu zostanie wykorzystane doświadczenie zawodowe (merytoryczne oraz organizacyjne) wykładowców, a także członków Koła.
Hackology będzie wydarzeniem realizującym statutowe cele Studenckiego Koła Naukowego Uczenia Maszynowego ATLAS (Association of Technology, Machine Learning, Artificial Intelligence and Statistics). Organizacja takiego wydarzenia pomoże w promocji miasta Lublin, jak i lubelskich uczelni. Wydarzenie odbędzie się w formie stacjonarnej.
Hackology ma za zadanie przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego Lublina poprzez współpracę z przedsiębiorstwami z całej Polski, w szczególności z regionu Lubelszczyzny. Hackathon wzmocni wizerunek Lublina jako miasta akademickiego oraz przyczyni się do budowania otwartości kulturowej Lublina poprzez zainteresowanie miastem studentów pochodzących z zagranicy. Uczestnicy będą mieć możliwość złożenia CV, które zostaną przekazane zainteresowanym podmiotom, co może wpłynąć na przypływ utalentowanych absolwentów uczelni spoza Lublina. Umożliwi to również aktywizację studentów na lubelskim rynku pracy w branży technologicznej.
Projekty wykonane przez uczestników w ramach konkursu mogą zostać przez nich wykorzystane do opracowania interesujących dla przedsiębiorstw portfolio. Sukces i zainteresowanie wydarzeniem może otworzyć drogę do organizacji kolejnych edycji przedsięwzięcia oraz zwiększania zasięgu wydarzenia, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionu oraz rozszerzenie współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni. Dzięki wydarzeniu firmy zajmujące się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań m.in. w przemyśle, finansach i usługach mogą zainteresować się otworzeniem lubelskich oddziałów, ponieważ wydarzenie ułatwi im dostęp do najlepszych studentów i absolwentów zainteresowanych tym tematem, będących wysokiej klasy specjalistami w branży IT.
International Culture Night 2024 – listopad 2024 r.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie to uczelnia szczególnie otwarta na drugiego człowieka. Wszystkie zawody, w których kształci przyszłych medyków, są nastawione właśnie na drugą osobę. Postawa odpowiedzialności, empatii i szacunku to fundamenty, na których funkcjonuje społeczność akademicka. Uczelnia, w której największym kapitałem są ludzie, jest otwarta na świat. Nie bez powodu umiędzynarodowienie stało się jednym z głównych priorytetów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, co daje szanse na podniesienie jakości kształcenia i nauki oraz promocję za granicą wyników realizowanych działań badawczych.
Najlepszą wizytówką Uczelni jest tętniąca życiem przestrzeń akademicka, w której nie brakuje miejsca na wielokulturowe odniesienia. Przenikają się tu bowiem tradycje, języki i zwyczaje – a to wszystko za sprawą studentów anglojęzycznych pochodzących z 42 krajów świata, którzy właśnie Lublin i lubelską uczelnię medyczną wybrali swoim miejscem do życia i kształcenia.
Lublin, jako miasto inspiracji, jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, miasto bogatej historii, pięknej architektury i wielu kultur, oczarowuje atmosferą i klimatem, dając wiele możliwości rozwoju. Integracja międzykulturowa, wzajemne zrozumienie, rozbudzenie ciekawości czy poszerzenie horyzontów wiedzy osadzone w przestrzeni Uczelni i miasta promują wspólnie proponowane wydarzenie – International Culture Night.
International Culture Night ma charakter międzynarodowy. Jego realizacja w przestrzeni akademickiej zintegruje rodziny i pozwoli na dotarcie do członków całej społeczności uczelni, także studentów innych uczelni i ich znajomych. Operowanie komunikatami w przestrzeni miasta przyciągnie zainteresowanych mieszkańców. Relacje z przebiegu International Culture Night, za sprawą transmisji na żywo oraz dzielenia się nimi w mediach społecznościowych, dotrą także do miejsc pochodzenia studentów anglojęzycznych i pozwolą na udział w wydarzeniu.
Wydarzenie ma na celu integrację międzykulturową, wymianę doświadczeń, informacji o kulturze i promocję krajów studentów obcokrajowców oraz kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w Środowisku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Występujący obok Lublin, jako miasta studentów, miejsce otwarte na wielokulturowość, zyska promocję wizerunkową podkreślającą jego największe atuty. Kultury i ludzie z różnych zakątków świata dla uczestników wydarzenia będą dostępni na wyciągnięcie ręki, co pozwoli na realne rozmowy i poznanie się. W wydarzeniu planowany jest udział studentów z takich krajów jak: Tajwan, Tajlandia, Sri Lanka, Indie, Chiny, Włochy, Stany Zjednoczone, Kanada, Arabia Saudyjska, Zimbabwe, Norwegia, Szwecja, Hiszpania, Portugalia, Ukraina. Scenerię wypełniać będą flagi państw uczestników wydarzenia oraz atrybuty danych państw i miast.
W programie wielokulturowego wieczoru International Culture Night znajdą się występy artystyczne, takie jak tańce narodowe w strojach narodowych, pieśni narodowe i regionalne, występy teatralne, akrobatyczne, wokalne, recytacje, nie tylko o podłożu historycznym, ale także współczesnym. Wśród występów artystycznych będą również występy grup z Polski. Po zakończonych występach wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na degustację regionalnych i narodowych potraw. W tym czasie pojawi się możliwość wspólnej rozmowy, bliższego poznania się, wykonania pamiątkowych zdjęć.
Program wydarzenia będzie tworzony wspólnie ze studentami polsko- i anglojęzycznymi.
Wesołych Świąt … LUB! Wymiana świątecznych tradycji – 6 grudnia 2024 r.
„Wesołych Świąt… LUB! Wymiana świątecznych tradycji” to projekt zakładający integrację studentów zagranicznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z całą społecznością akademicką. Poprzez wspólne celebrowanie świątecznych tradycji, ich wymianę oraz pokazy i degustacje tworzone będą więzi pozwalające na lepszą współpracę, walkę ze stereotypami, budowanie zaangażowanej społeczności, łączenie studentów zagranicznych w działania podejmowane wspólnie ze studentami z Polski.
Tytuł projektu nawiązuje do różnorodności świątecznych zwyczajów – spójnik LUB odnosi się zarówno do innych możliwych świątecznych pozdrowień związanych z Bożym Narodzeniem, ale również do innego sposobu celebrowania świąt, typowego dla krajów pochodzenia studentów zagranicznych. Zwracana jest uwaga na fakt, że wśród samych studentów zagranicznych występuje duże zróżnicowanie krajów pochodzenia: wśród tych studiujących w języku angielskim są to kraje Francja, Irlandia, natomiast wśród studiujących w języku polskim: Ukraina, Białoruś. Projekt jest otwarty zarówno dla młodych ludzi – studentów, doktorantów, jak i dla pracowników, w tym tych z zagranicy przebywających na wymianach krótkoterminowych.
Projekt składa się z trzech części przeprowadzonych jednego dnia:
- Warsztaty świątecznego rękodzieła – własnoręczne tworzenie ozdób świątecznych jest wspaniałym działaniem integracyjnym. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość ręcznego wykonania tradycyjnych ozdób świątecznych oraz dekorowania pierników. Warsztaty obejmą krótkie wprowadzenie o historii, zwyczajach oraz instruktaż wykonania kilku wybranych ozdób.
- Prezentacja świątecznych zwyczajów z różnych części świata – wśród studentów zagranicznych ogłoszony zostanie konkurs na prezentacje świątecznych zwyczajów. Do udziału będą mogły zgłosić się drużyny 2-3 osobowe. Działanie ma na celu uzyskanie informacji o tradycjach panujących we Francji: Francuzi nie wymieniają się opłatkiem, nie śpiewają też kolęd, częściej są to znane nam piosenki świąteczne. Z kolei w Ukrainie w dniu Wigilii gospodarz wnosi do chaty ozdobę wykonaną z kłosów żyta, nazywaną diduchem, symbolizującą urodzaj, którego oczekiwano w nadchodzącym roku. Do prac symbolicznego jury zaproszone zostaną osoby również spoza Uniwersytetu, związane ze środowiskiem akademickim i międzynarodowym. Elementem prezentacji świątecznych zwyczajów będzie degustacja polskich potraw bożonarodzeniowych.
- Otwarte spotkanie świąteczne połączone z ubieraniem choinki – po zakończeniu prezentacji zwyczajów oraz warsztatów rękodzieła Organizator przystąpi do wspólnego ubierania choinki uniwersyteckiej. Każdy będzie mógł przystroić drzewko świąteczne w ozdobę. Drzewko zostanie umieszczone na holu Collegium Agronomicum i będzie wizualnym symbolem różnych kultur, które integruje społeczność akademicka. Przewidziano czas na składanie życzeń świątecznych. Pod przewodnictwem Chóru Akademickiego rozpocznie się wspólne kolędowanie w wielu językach.